Bakan Çavuşoğlu: "S-400 hava savunma sistemi alındı ve Türkiye'de konuşlandırılacak!"

ABD'nin Türkiye’ye ilettiği S-400 mektubuna ilişkin olarak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıt verildi.

Bakan Çavuşoğlu: "S-400 hava savunma sistemi alındı ve Türkiye'de konuşlandırılacak!"
13 Haziran 2019 - 11:32

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian arasında Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen ikili ve heyetler arası görüşmelerden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Görüşmelerde Fransa-Türkiye ilişkilerinin tüm boyutlarıyla ele alındığını belirten Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler kapsamında da görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Ayrıca, Avrupa Birliği sürecinde vize serbestisinin hayata geçirilmesi konusunda 6 kriter için çalıştıklarını aktaran Çavuşoğlu, teknik müzakerelerin devam ettiğini ve Gümrük Birliği'nin modernizasyonu konusunun da tekrar bir an önce masaya yatırılması gerektiğini söyledi.

“Böyle bir mektubun içeriği ve üslubunu kabul etmediğimiz daha önce de vurgulanmıştır.”

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın S-400 mektubu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, mektubun üslubunu kabul etmediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu ifade etti. Rusya'dan S-400 hava savunma sisteminin alındığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da kesin ve net bir şekilde bu konuyu açıkladığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin ayrıca ABD'ye F-35 ve S-400 konularına ilişkin NATO'nun da içinde yer aldığı ortak çalışma grubu kurulması önerisinde bulunduğunu aktardı. ABD Başkanı Trump tarafından bu teklifin kabul edildiğini, ancak ABD içindeki bazı kurumların buna ‘hayır’ diyerek yanaşmadığını söyleyen Çavuşoğlu, bu tür mektuplar ile Türkiye'nin aldığı kararlardan vazgeçmeyeceğini vurguladı. Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini aldığını ve Türkiye getirilerek konuşlandırılacağını kaydeden Çavuşoğlu, bunun çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Söz konusu mektuba ilişkin olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından bir cevap hazırlandığını aktaran Çavuşoğlu, en kısa zamanda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın bu mektuba cevaben bir mektup göndereceğini belirtti.

Bu haber 484 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort