İSTANBUL (AA) - Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), ramazan ayında iftar topu geleneğini ihya etme kararı aldığı ve dünya çapında "Bir milyar öğün" kampanyası başlattığı açıklandı.

BAE resmi ajansı WAM'da yer alan haberde, perşembe günü başlayacak ramazan ayında akşam namazıyla beraber iftar vaktinin geldiğini haber veren tarihi iftar topu geleneğinin uygulanacağı belirtildi.

Habere göre Savunma Bakanlığı, başkent Abu Dabi, El-Ayn, Ez-Zafra, Rasu'l-Hayme ve Ummu'l-Kayveyn kentlerinde ramazan ayında iftar vaktinde top ateşlenmesine karar verdi.

Bakanlığın açıklamasında, BAE toplumuna miras kalan geleneklerin ihya edilmesi, gelenek ve göreneklerin korunması yönünde isteğin olduğu vurgulandı.

Açıklamada, top atma geleneğinin durdurulma nedenine ve tarihine ilişkin ise bilgi verilmedi.

- BAE'den "Bir milyar öğün" kampanyası

Öte yandan WAM'ın haberine göre, BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, ramazan ayı kapsamında "Bir milyar öğün" kampanyası başlattı.

Al Maktum, BAE'nin gelecek on yıllar boyunca kesintisiz şekilde yüz milyonlarca öğün sağlamayı hedeflediğini ifade ederek, dünyada 828 milyon kişinin açlıktan muzdarip olduğunu, özellikle ramazan ayında muhtaçlara yardım etmenin, açları doyurmanın insani, ahlaki ve İslami açıdan görevleri olduğunu belirtti.

BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadı BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadı

"Bir milyar öğün" kampanyası Al Maktum'un son üç yılda başlattığı diğer kampanyaların devamı niteliğinde. Bu kapsamda 2022 yılında da "bir milyar öğün" dağıtılmış ve 50 ülkenin istifade ettiği bu kampanya, bölgesel olarak büyük kampanyalar arasında yer almıştı.