B sınıfı ehliyeti olan sürücülerle ilgili önemli bir düzenleme gündeme geldi. B sınıfı ehliyeti olanları ehliyet kapsamı genişletildi, kullanabileceği araç sayısı arttı, B sınıfı ehliyet olanlar artık otomobil dışında bazı araçları kullanabilecekler. Peki B sınıfı ehliyeti olanlar hangi ağaçları kullanabiliyor, artık hangi araçları kullanabilecek, o araçları kullanması için neler yapması gerekiyor? İşte detaylı:

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişik ile birlikte B sınıfı ehliyeti olan sürücülere 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanma hakkı getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik hükümlerine göre belirli koşulları sağlayan sürücülerin artık daha hafif ve manevra kabiliyeti yüksek motosikletlere yönelebileceği bir dönemi başlatıyor.

Yeni yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre, B sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar, her türlü ticari faaliyet dışındaki motosikletleri kullanabilecek. Bununla birlikte A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler B sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabilmesinin önündeki engel de kaldırıldı. B sınıf ehliyetle bazı şartların yerine getirilmesi durumunda artık bu araçlarda kullanılabilecek.Belirlenen şartlar arasında en az 2 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olma, sağlık şartlarını taşıma ve daha önce sürücü belgesi geri alınmamış olma koşulları bulunuyor.

EĞİTİM VE SINAV ŞARTI VAR

BM: Gazze'de kimse güvende değil BM: Gazze'de kimse güvende değil

Yeniden düzenlenen Yönetmelik kapsamında, bu araçların  B sınıfı ehliyetle kullanılabilmesi için belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması gerekiyor.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi şartıyla, 125 cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek.

SÜRÜCÜ BELGESİNE İŞLETME KOLAYLIĞI GETİRİLDİ

yönetmelik çerçevesinde yapılan Yeni düzenleme ile sürücü belgesi üzerine kod yazılmasına gerek olmadan, sistem kayıtlarına eklenen bilgilerle sürücüler 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

YÜRÜRLÜK TARİHİ

B sınıfı ehliyetlerin kapsamını genişleten düzenleme ile ilgili olarak Yapılan açıklamada, söz konusu yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtilirken, bu değişikliğin motosiklet kullanımında çeşitliliği artırarak sürücülere daha fazla seçenek sunmayı amaçladığı ifade edildi.

Yönetmelik 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilmek için, sürücülerin en az 2 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları, sağlık şartlarını yerine getirmeleri, daha önce sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmaları, belirlenen direksiyon eğitimi dersini başarıyla tamamlamaları ve Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikasının sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi gerektiğini öngörüyor.