Ayrıldığı sevgilisinin fotoğrafını silmeyenlere Yargıtay'dan şok

Ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını silmeyen kişi ile ilgili olarak yerel mahkemenin verdiği beraat kararını bozan Yargıtay, sanığın hapis cezası ile yargılanmasına hükmetti.

25 Kasım 2017 - 10:39


Yargıtay Ceza Genel Kurulu ayrılan sevgilileri yakından ilgilendiren bir içtihada imza attı. Yargıtay ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından kaldırmayan erkeği beraat ettiren mahkeme kararını bozdu ve sanığın 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasına hükmetti.

T24'te yer alan habere göre, Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK), ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından kaldırmayan eski sevgili hakkında verilen “beraat” kararını bozdu. Kurul, eski sevgilisinin fotoğraflarını kaldırmayan sanığın, 1 ila 4 yıla kadar hapis ile cezalandırılması gerektiği yönünde karar verdi. Bu emsal karara göre, sevgili veya arkadaşlar, birlikteyken kullanılan fotoğrafları, ayrıldıktan sonra sosyal medya hesaplarından kaldırmak zorunda kalacak.


Beraatı bozdu


Dava dosyasına göre çift, sevgiliyken birlikte çektirdikleri fotoğraları Faceebook hesabında yayımladı. Çift, bir süre sonra ayrıldı. U.M., kız arkadaşı G.B.’nin fotoğralarını şahsi hesabından kaldırmadı. G.B., tüm taleplerine rağmen fotoğraflarını kaldırmayan eski sevgilisi U.M. hakkında şikâyetçi olunca dava açıldı.


İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi U.M. hakkında, “Bir süre arkadaşlık yapan sanığın katılanla beraber çekilmiş olduğu fotoğrafın Facebook sitesine yüklediği tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece şüpheden sanığın yararlanması ilkesi gerekcesiyle” beraat kararı verdi.


1-4 yıl hapis


Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozarak, sanığın TCK. 136. maddesindeki, “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması”na hüküm gereğince cezalandırılmasını istedi.


Yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına direnerek ikinci defa beraat kararı verdi. Dosya bu kez, YCGK’ya geldi. Kurul, 2017/6231 sayılı kararı ile Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararını oybirliği ile yerinde buldu. Yerel mahkemenin beraat kararını bozan Kurul, sanığın 1 ila 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması yönünde karar verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB verileri açıklandı: Öğretmen doluluk oranları yüzde 90'ı geçti
MEB verileri açıklandı: Öğretmen doluluk oranları yüzde 90'ı...
Nakil işlemleri artık e-Devlet'ten yapılacak
Nakil işlemleri artık e-Devlet'ten yapılacak