Ayakkabılar çıktı başarı arttı

İngiltere Derbyshire’da yer alan Findern İlkokulu’nda öğrenciler, okulda terlikleriyle dolaşıyor. Hürriyet’e konuşan okulun başöğretmeni Emma Titchener’a göre öğrenciler bu sayede öğrenmeye daha açık hale geliyor. Üstelik kendilerini daha rahat hissediyor.

10 Nisan 2017 - 17:57 - Güncelleme: 10 Nisan 2017 - 18:02

İngiltere’de, ayakkabıların rafa kaldırıldığı terlikli eğitim modeli konuşuluyor. Daha önce Finlandiya’da hayata geçen bu uygulamada öğrenciler sınıflara terlikleriyle giriyor. Findern İlkokulu başöğretmeni Emma Titchener böylelikle öğrencilerin kendilerini evde hissederek derslere ilgilerinin arttığını belirtiyor. Titchener şunları söylüyor:

BEKLENTİMİZ YÜKSEK

“Okulumuzda bir deneme olarak sınıflarda terlik uygulamasına geçtik. Öğrenciler sadece sınıflarda değil, okul binasında da terlikleriyle dolaşabiliyor. Bournemouth Üniversitesi’nin yaptığı, 10 yıl süren bir araştırmayı dikkate aldık. Bu araştırma, ayakkabıların olmadığı sınıf ortamının öğrencilere önemli faydalar sağladığını ortaya koydu.

Uygulama henüz üniforma kurallarımız arasında yer almıyor. İleri görüşlü bir okuluz. Öğrencilerimizden davranış ve akademik beklentilerimiz hayli yüksek ve bu sadece üniformayla ilgili değil. Ancak okulumuzda akademik dünyada yapılan güncel eğitim araştırmalarının sonuçlarına göre öğrencilerimizin öğrenmelerinde fark yaratmak için kimi zaman değişiklikler yapabiliyoruz.”

ÖĞRENMEK İÇİN DAHA İSTEKLİLER

Başöğretmen uygulamanın ülkede birçok okulun ve kamuoyunun dikkatini çektiğini, öğrenciler tarafından da destek gördüğünü belirtiyor: “Terlik uygulamasından sonra çocukların öğrenme konusunda daha rahat ve sakin olduklarını gördük.

Terlikle kendilerini daha rahat hissediyorlar. Bu da öğrenme konusunda algılarının açılmasını sağlıyor. Başta öğrenciler olmak üzere herkes bu fikre destek veriyor.”

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Mesut Yılmaz'ın intihar eden oğlu için hastaneden açıklama
Mesut Yılmaz'ın intihar eden oğlu için hastaneden açıklama