Avcı: 'Türkiye'de birçok insan dinlenildi'

73 sanıklı FETÖ/PDY çatı davasında eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'da ifade verdi. Avcı verdiği ifadede, "Geniş çaplı olarak Türkiye'de birçok insan dinlenildi." dedi. 

25 Mayıs 2017 - 17:40 - Güncelleme: 26 Mayıs 2017 - 01:18

15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan ve Fetullah Gülen'in de yer aldığı 73 sanığın yargılandığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davasında, eski Emniyet Müdürü Avcı müşteki sıfatı ile ifade verdi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanıklar İlhan İşbilen, Dilaver Azim, Abdulkadir Aksoy, Ali Çelik ve Alaeddin Kaya salonda hazır bulundu. Diğer tutuklu sanıklar Kazım Avcı ve Hidayet Karaca ise tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmaya bağlandı.

Dava dosyasına eklenen evraka ilişkin sanık avukatlarının savunmalarının ardından, eski Emniyet Müdürü Avcı, müşteki sıfatıyla beyanlarda bulundu. Avcı, 2009'da emniyet içerisindeki FETÖ yapılanmasına ilişkin devlet yetkililerini uyarmak için harekete geçtiğini, ilgili makamlara bilgi verdiğini kaydetti.

"Usulsüz dinlemeler yapıldı ve kumpaslar kuruldu"
FETÖ ile iltisaklı emniyet mensuplarınca usulsüz dinlemeler yapıldığını ve kumpaslar kurulduğunu bildirdiğini aktaran Avcı, yazdığı dilekçelerin geri gönderilmesi üzerine sesini duyurmak için "Haliçte Yaşayan Simonlar" kitabını yazmaya karar verdiğini aktardı.

Kitabın 2010'da yayımlanmasından 3 gün sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından çağrıldığını ve bildiklerini anlattığını kaydeden Avcı, "O dönemin emniyet, askeriye, yargı ve genel memurlarından sorumlu imamlarının isimlerini verdim. Ayrıca fişlemelere ilişkin evrakları da verdim. Daha sonra da ben tutuklandım. Devrimci Karargah, Odatv ve Ergenekon davalarından soruşturmalar geçirdim, yargılandım. Bazı davalarda cezalar aldım. Daha sonra bu davaların FETÖ'nün kumpası olduğu ortaya çıktı ve bir kısmından beraat ettim. Sonrasında bu olayları yapan, isimlerini verdiğim emniyet ve yargı görevlileri hakkında şikayetçi oldum. Bu davaya da katılmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

"Bütün kamu kurumları dinleniyordu"
İddianamede müştekiler arasında yer aldığını ve kendisinin de FETÖ mensuplarınca usulsüz şekilde dinlenildiğini dile getiren Avcı, "Bütün kamu kurumları dinleniyordu. Benim dışımda birçok insanın da dinlenildiğini duymuştum. Geniş çaplı olarak Türkiye'de birçok insan dinlenildi." diyerek şikayetinin devam ettiğini aktardı.

Avcı, Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın geçmişte emniyet bünyesinde FETÖ ile ilgili çalışmalar olup olmadığını sorması üzerine, "O tarihte suç örgütü olarak görülmemişti ama emniyet, Türkiye'deki tüm grupları takip eder. Sol örgütler, sağ örgütler ve bütün gruplar. Örgüt kapsamının dışında kalan gruplarla ilgili bilgi toplar. Topladığı bu bilgileri de her ay bülten olarak yayımlar. Ancak o tarihte suç grubu değil sadece dışarıdan izlenilmesi gereken bir gruptu." cevabını verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
Öğretmenler dikkat: AÖL sınav görevi başvuruları erişime açıldı
Öğretmenler dikkat: AÖL sınav görevi başvuruları erişime...