Atanan memurlara güvenlik soruşturmaları

Kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımlarında yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının çok uzun sürelerde sonuçlanması memur adaylarını mağdur ediyor. Kamu personeli alımlarındaki soruşturmalar daha kısa sürede sonuçlandırılmalı.

14 Ocak 2017 - 09:17 - Güncelleme: 14 Ocak 2017 - 09:21

Kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımlarında yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının çok uzun sürelerde sonuçlanması memur adaylarını mağdur ediyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında 676 sayılı KHK ile kamu personeli alımları içim güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması şartı getirilmişti.

Hem KPSS ile hem de kurum bazında yapılan kamu personeli alımlarında atanmaya hak kazanan memur adayları güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları tamamlanmadığı için memuriyete başlayamıyorlar. Yönetmeliğe göre 60 gün içerisinde sonuçlanması gereken güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları daha uzun zaman alabiliyor.

KPSS 2016/2 ile kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilen memur adaylarının atama işlemlerinin 2-3 aydan daha fazla süreceği tahmin ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan KPSS 2016/6 ve KPSS 2016/7 yerleştirmeleri ile atanmaya hak kazanan memur adayları halen göreve başlayamadılar.

Sağlık Bakanlığının KPSS 2016/6 ile 2 bin 208 memur alımı sonuçları 26 Ekim 2016 tarihinde, KPSS 2016/7 ile 4 bin 984 sözleşmeli memur alımı sonuçları ise 7 Kasım 2016 tarihinde açıklandı.

Benzer mağduriyetler başka kurumlarda da yaşanıyor. Memur adayları bu süreçte maddi ve manevi sıkıntılar çekiyorlar. Mymemur.com.tr olarak yetkilileri bu konuda gerekli tedbirleri alarak memur adaylarının mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.
Kaynak:mymemur

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu