Atanan memurlar neden görevlerine başlayamıyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS-2016/1) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ataması yapılanlar neden halen göreve başlatılmadı? KPSS 2016/2 memur ataması için tercihler bitiyor. Fakat bir önceki atamalar için adım neden atılmıyor? Kaynak: 2016/1 KPSS ile Çevre Bakanlığına atananlar 2016/2 KPSS ataması başlamasına rağmen göreve başlatılmadı

31 Aralık 2016 - 12:10

Bilindiği üzere 2016/1 KPSS haziran atamasının üzerinden 6 ay geçti ve birçok Bakanlık ve Kamu kurum ve kuruluşuna alınan memurların atamaları gerçekleştirildi ve göreve başladılar. Fakat çevre ve Şehircilik Bakanlığına ataması yapılanlar aylar geçmesine rağmen güvenlik soruşturmaları tamamlanamadı.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasın kamuya memur alımlarında güvenlik ve arşiv zorunluluğu şartı getirilmişti. Bu şart ile kamuya alınacak memurların ataması yapılsa bile bu soruşturma sonuçlanmadan kamuda memur olarak atanmış sayılmıyor ve hak kazanmış olmuyor. Dolayısıyla atamanın tam olarak gerçekleşebilmesi ve göreve başlama yapılabilmesi için bu güvenlik ve arşiv soruşturmasının tamamlanarak ataması gerçekleştirilenler göreve başlayabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ataması yapılanlar ise atamaya esas belgelerin tamamını atananlardan istemesine rağmen 6 aylık süreçte henüz herhangi bir sonuç açıklamadı ve soruşturma sonuçlarını açıklamadı. Tüm kurum ve Bakanlıklar bu soruşturmalarını yapıp göreve başlama yapmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığında atamasının gelmesini bekleyen ve hak edenler için bir açıklama yok.

Ataması yapılan birçok memur adayı, atandıkları için özel sektördeki işlerine son verdiklerinden ve 6 aydır işsiz olarak beklediklerinden sıkıntılı günler yaşamakta ve mağduriyetleri giderecek derinleşmektedir. 2016/1 ile bu kapsamda atananlar 2016/2 atama dönemi gelmesine rağmen henüz atamaların gerçekleştirilmemesinden rahatsız.

Çünkü kendilerine neden halen göreve geçemediniz gibi sorular soruluyor ve farklı bir durum mu var yoksa gibi ihtamlar altında kaldıklarından bahsediyorlar. Dolayısıyla çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konu ile ilgili olarak en azından soruşturmaların sürdüğü şeklinde bir açıklaması bile ilk etapda faydalı olacaktır.
Kaynak:mymemur,

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü