Atanacak öğretmen sayısı nasıl artar?

2017 yılında kamuda 60 bin memur ataması öngörülüyor. Peki atamaların ne kadarı öğretmen ataması olacak? İşte detaylar...

02 Ocak 2017 - 16:05 - Güncelleme: 02 Ocak 2017 - 21:12

2016 yılı geride kaldı. 2017 yılında kamuya toplamda 60 bin personel ataması öngörülmektedir. Bunun büyük çoğunluğu öğretmendenilmektedir. En az 30 bini öğretmen olacaktır, belki de 35 bini öğretmen olacaktır. 

2017 yılı Şubat ve Eylül dönemi atamalarına göre düşündüğümüzde verilen sayıların yeterli olmayacağı gözükmektedir. Öğretmen atamalarını sayısal olarak arttırmanın yolları nelerdir sorusunun cevabını bu haberimizde bulmaya çalışacağız.

Sözleşmeli öğretmen alımlarına geçildiği için öğretmen atamaları 2017 bütçesinde yer almamaktadır. Bütçede 5 bin serbest memur atama izni ve 4 bin öğretim elemanı kadrolarına atama yer almaktadır. Dolayısıyla 2017 yılı için MEB’e verilecek öğretmen atama izni arttırılabilir. İlave sözleşmeli öğretmen atama izinleri kanuna ve meclise gerek kalmadan verilebilir.

Öğretim elemanları kadrolarına emeklilik, ölüm, istifa, nakil gibi sebeplerden boşalan kadrolara atama yapmak serbesttir. Aynı yöntem öğretmen atamalarında da benimsenebilirdi ancak bütçe kanununda yer almadı. Bu şekilde bir değişiklik için yasada değişiklik yapılırsa öğretmen alımları da artmış olacaktır.
Öğretmen alımlarında bütçe sınırlaması kaldırılabilir. Yani öğretmen alımları da bütçeye tabii olmayabilir. Şu an sözleşmeli alımlara geçildiği için bütçeye bağlı bir durum söz konusu değildir.

***Bugüne kadar 2. ve 3. yöntem benimsenmedi, sözleşmeli alımlar olduğu için 1.yöntemle öğretmen atama sayısı artabilir. Yani istendiği takdirde 2017 yılı öğretmen atamaları daha fazla yapılabilir. Öğretmen adayları, merak ve kaygıyla öğretmen atama sayısını beklemektedir. Şubat öğretmen atama kontenjanlarının yanı sıra mülakat konusunda da değişiklikler olacağı tahmin ediliyor. 2017 Eylül döneminde de müfredat değişikliğine bağlı olarak bazı branşlara daha fazla kontenjan verilmesi bekleniyor. Alan değişikliği, dershane öğretmenlerinin atanmaları, zorunlu hizmet affı, rotasyon gibi konular MEB’in masasında yer almaktadır.
kaynak kamupersoneli 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
Mesut Yılmaz'ın çok zor dakikaları
ByLock mağduruna güzel haber
ByLock mağduruna güzel haber