Atama bekleyen öğretmenlere kötü haber

Milli Eğitim Bakan'ı İsmet Yılmaz atama bekleyen öğretmenlere kötü haber verdi.

16 Ağustos 2017 - 13:39 - Güncelleme: 16 Ağustos 2017 - 13:46

Milli Eğitim Bakan'ı İsmet Yılmaz: Öğretmen atamaları hakkında konuştu. Geçtiğim dönemlerde görevlerinden ayrılan öğretmenlerin yerine yeni öğretmenler atadık. Artık öğretmen açığımız kalmadı dedi Bakan Yılmaz, Ankara'dan İstanbul'a giderken Bolu'da Dağkent mevkiindeki Yurdaer Camii'nde cuma namazının okunduğu zamanlar cuma namazına gitti. Camiden çıkışta oradaki kişiler ile konuşan Bakan Yılmaz, gazetecilerin de sorduğu sorulara yanıt verdi.,. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcı doçentlikle ilgili bilgilendirmesini söyleyen Bakan Yılmaz, "Hedefimiz eğitimde seviyeyi yükseltmek Hem temel eğitimde hem orta öğretimde hem de yüksek öğretimde seviyeyi yükseltmek. Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir isteği meydana geldi.. YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç da açıkladı.

Bununla ilgili bir komisyon düzenlendi. Bu komisyon oluşacak, çalışacak. Taleplerle ihtiyaçlara bakılacak, bazı yerlerde de öğretim üyesi eksiği de var. Bazı yerlere YÖK izin vermesine rağmen açılamayan bölümler var. İhtiyaç neyse, ilim neyi gerektiriyorsa, eğitim seviyesini indirmedeno komisyon çalışma yapacak. Daha sonra bize sunulacak. Koyduktan sonra inşallah bir mesafe katlderiz dedi. Bakan Yılmaz, "FETÖ olaylerı sırasında görevden mn edilen ve yeni alınan öğretmenler nedeniyle yeni eğitim öğretim yılında öğretmen açığı olacak mı?" şeklindeki soruya, "Biz 33-34 bin öğretmenin işine son vermek zorund kaldık.Geçen yıl 50 bin öğretmen atadık. Bu yıl 20 bin öğretmen atadık.

Ayrılan 34 bin öğretmenin yerine 70 bin öğretmen atadık. Yani henüz bir açığımız yok. Şimdilik herşey yeterli. En son rakam Türkiye'nin hemen hemen her yerinde Marmara Bölgesi hariç, öğretmen oranı normal kadroya oranı hep yüzde 90'ın üzerinde. Bu büyük bir rakam. Allah devletimize ve milletimizi zarara ve ziyana uğratmasın" diyerek cevap verdi. Öğretmen atamalarında mülakatında kaldırılmayacağını açıklayan Bakan Yılmaz, konuşmasını şu şekild sürdürdü. "Mülakatları kaldırmayacağız dvam ettireceğiz. En son 20 bin öğretmen atadık. İtirazlar fazla yoktu. Arkadaşlardan bilgi istedim.

Kendi almış olduğu puanla bu mülakat nedeniyle 3 bin kişinin sıralaması değişmiş. Dolayısıyla da o 3 bin kişiyi gelecek dönemde mümkün olduğu kadar daha da azaltalım ki herkes bunu kabullenebilsin. Mülakatta bu zordur. Ama ilk yapılanda bu daha fazlaydı. Bu mülakatta daha az itiraz oldu. Önümüzdeki dönemde inşallah herkesin itiraz edemeyeceği bir sistemi ortaya dökeceğiz dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"