Atama Bekleyen Öğretmenlerden 40 Bin Öğretmen Alımı Talebi

Yüzbinlerce öğretmen Milli Eğitim Bakanlığından atama ek atama yapmasını beklerken, Ankara'da bir araya gelen öğretmenler basın açıklaması yaparak 40 bin öğretmen atama talebini dile getirdi.

Atama Bekleyen Öğretmenlerden 40 Bin Öğretmen Alımı Talebi
24 Ağustos 2021 - 14:07
Ataması yapılmayan öğretmenler, Ankara Ulus Meydanı’nda buluşarak bir basın açıklaması düzenledi. Atama bekleyen öğretmenler Ankara'da basın açıklaması yaptı. 2020 KPSS sonucuna göre yapılan 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu belirten öğretmen adayları, 16 Eylül 2021’de geçerliliği sona erecek olan yüksek puanlarının ek 40 bin atama ile çözülmesini istedi.
Bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği eylemde atama bekleyen öğretmenler, "Mevcut iktidarın son 17 yılda yaptığı en düşük atama sayısı ile karşı karşıyayız" diyerek yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e “ek atama” çağrısı yaptı. Ataması yapılmayan müzik öğretmenleri, açıklamanın ardından sözlerini yazdıkları şarkıları söyledi.

'BU ÇOCUKLAR SINAVI KAZANDI'

Atama bekleyen öğretmenlerin anneleri de birer konuşma yaparak çocukları gibi kendilerinin de ek atama beklediklerini söyledi. Bir öğretmenin  annesi, 

"Sabahlara kadar bekledik. Onlar kadar emek verdik. Gerçekten o kadar zor oldu ki bu süreçler bizim için... Sevinerek eve geldiler, yüksek puan aldılar. Bu çocuklar KPSS'yi kazandı. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, bu çocuklarımızın sesini duyun" dedi.
Grup adına bir konuşma yapan müzik öğretmeni Aykan Özer, 2017'de hayata geçen karma alım uygulamasının bu yıl son bulduğuna vurgu yaptı ve, "2020 KPSS’de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise, 2017’de yapılan atamadan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu, sadece karma alım yıllarının değil, son 17 yılın en düşük atama sayısıdır" dedi.

'30 BİN ÖĞRETMEN EMEKLİ OLDU'

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ek atama ile ilgili sözlerini hatırlatan Aykan Özersözlerine şöyle devam etti:

Ekonominin yüzde 7 büyüdüğünü açıklaması ve bunun üzerine yabancı ülkelere yapılan yardım ve kredilere rağmen 40 bin ek atama bekleyen öğretmenler olarak hala bizler için somut bir adım atıldığını göremiyoruz. Bu yüzden ek atama bekleyen öğretmenler olarak önümüzü göremiyoruz Ağustos 2021 itibariyle yapılan başvurular sonucu yaklaşık 30 bin öğretmen emekli oldu. Türkiye genelinde il dışı tercihlerinden kaynaklı kadro açıkları oluştu. Tüm bunlardan hareketle, 500 bin öğretmenin aklında tek bir soru var: Öğretmenler, bu kadar açığın oluştuğu ve onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanda atanmayacaksa ne zaman atanacak?"

'BAZI ALANLARDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ BİLE ATANAMADI'

432 bin 753 öğretmenin girdiği 2020 KPSS'ye göre öğretmen adaylarından sadece 4,61’inin atandığına dikkat çeken Aykan Özer, şunları söyledi:

"Her sene değişen sıralama kriteri ve kontenjan anlayışı yüzünden geçmiş yıllara göre atanabilecek sıralamaya sahip öğretmenler, bu sene atama sayısının yetersiz olması sebebiyle kontenjan dışı kalmıştır. Bu durum bazı branşlarda yüzde 30, bazı branşlarda yarı yarıya azalma yaratmış ve branşında Türkiye birincisinin dahi ataması yapılmamıştır. Var olan açıklar 69 bin ücretli öğretmenle giderilmektedir. Ücretli öğretmenlik başlı başına vahim bir durumdur. Kendi mesleği dışında markette, tekstilde, inşaatta, tarlada ve birçok farklı meslekte geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalan binlerce 'gerçek' öğretmen görev beklerken; o öğretmenlerin yerine öğretmenlikle alakası olmayan bölümlerden mezun olan kişilerin, ücretli öğretmen adı altında çalıştırılması, olayın vahametini daha da artırmaktadır.”

'YENİ BAKANIMIZIN DUYMASINI İSTİYORUZ'
Aykan Özer, Milli Eğitim Bakanlığına, şu sözlerle seslendi:

"Öğretmenler işsiz, öğrenciler öğretmensiz kaldıkça Türkiye geleceksiz kalacaktır. İşte bu yüzden, 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesi şarttır. Çünkü öğretmenin yeri okuldur.
Mevcut iktidarın son 17 yılda yaptığı en düşük atama sayısı ile karşı karşıyayız. Ayrıca 16 Eylül 2021’de geçerliliği sona erecek olan yüksek puanlarımızla, tarihte eşi benzeri görülmemiş mağduriyetimizin ek 40 bin atama ile çözülmesini istiyoruz. Yeni Bakanımız Sayın Mahmut Özer’den tüm anlattıklarımızı duymasını istiyoruz." 


Bu haber 464 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum