Atama Bekleyen Öğretmenler CHANGE.ORG'da imza kampanyası başlattı

Binlerce atanamayan öğretmen, change.org aracılığı ile Cumhurbaşkanı, Başbakan, ve MEB Bakanı'na teslim edilmek üzere bir imza kampanyası başlattı.

Atama Bekleyen Öğretmenler CHANGE.ORG'da imza kampanyası başlattı
13 Ekim 2016 - 09:07

İmza kampanyasının menti şu şekilde: 

Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım ve Sayın Bakanım; 
Bizler üniversiteyi bitirip mesleğini yapmak isteyen 450 binden fazla ataması yapılmayan öğretmeniz. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır. Bizler çaba harcayarak, emek vererek okullarımızı bitirdik ve en doğal hakkımız olan öğretmenlik mesleğini yapmak istiyoruz.

Bizlerin aldığı eğitimin ve KPSS puanlarımızın yetersiz görülmesine rağmen eğitim fakültesi bitirmemiş kişiler bile ücretli şekilde öğretmenlik yapabiliyor. Ücretli öğretmenlik uygulamasının doğru olmadığını yalnız biz değil Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da belirtti. Doğru olmadığı bilinen bir uygulamaya devam edilmesi ne kadar doğru? Sayın Cumhurbaşkanımız Sizin de bir zamanlar dediğiniz gibi bu sistem bizi atamıyor ama ücretli atıyor. Eğitimde kalite bekliyorsak eğer Ücretli öğretmenlik adı altında ucuz fakat kalitesiz eğitimin önüne geçmeli, ücretli öğretmenlik kaldırılmalıdır.

Diğer bir konu ise Sayın Bakanın Haziran ayındaki TRT mülakatına göre Bakanlık bünyesinde 67 bin açık, 50 bin Ücretli Öğretmen vardı. (Yazın emekli olanlar dahil bile değildi) Özetle en azından 120 bin öğretmen ihtiyacı vardı. Pkk’lı ve Fetö'cü Öğretmenlerin ihracından sonra bu sayıya en azından 50 bin eklenmiş olup öğretmen açığı minimum 170 bin olmuştur. Kaldı ki bu açığa almalar ve ihraçların devamının geleceği Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bazı bakanlar tarafından da dile getirilmektedir. Yani yakın zamanda yapılacak olan ihraçlar ile Öğretmen açığı daha da artacaktır. Bu da ülkemiz adına büyük bir zaafiyettir. Eğitimde oluşacak zaafiyetin açacağı yaraları ise tartışmaya gerek bile yoktur..

Sayın Başbakan ve Sayın Bakanım, Bizatihi Ak Parti tarafından kaldırılan Güvencesiz Sözleşmeli öğretmenlik (bilhassa Çakılı sistem) Anayasaya ve insan haklarına aykırıdır. Zira bu sistem Eşitlik ilkesine ve Ailenin Korunumu ilkesine taban tabana zıttır. Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmaktan başka bir amaca hizmet etmeyen bu sistemin geri getirilmesinin hata olduğunu düşünüyoruz.
Ek olarak, Belli başlı illegal örgütlerin devlete sızmasına ön ayak olan, torpili meşru kılan Mülakat sistemini de Öğretmenlik mesleğinde kabul etmediğimiz belirtmek istiyoruz. Çünkü bizim Öğretmenlik için uygun olduğumuza, Devletin izni ve idaresi ile görev yapan Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri onay vermiştir.

Ataması yapılmayan öğretmenler 450 binden fazla iken ve öğretmen açığı 130 bini aşmışken (Eğitim Bir Sen Eğitime Bakış 2016 İzleme ve Değerlendirme Raporu’na göre) hükümetimizin yeni öğretmen atamaları yapması eğitime can getirecektir. Lütfen eğitim, işi bilen kişilerin elinde olsun ve öğretmenlerimiz artık hak ettikleri saygınlığı toplum içinde yeniden alsın.

Geleceğin Cumhurbaşkanlarını, öğretmenlerini, mühendislerini yetiştirmek ve öğrencilerimize umut olmak için sizlerden 2016 Kasım ayında mülakatsız ve kadrolu şekilde en az 50.000 kontenjan istiyoruz.Taleplerimizi dikkate alıp sesimize ses olacağınıza inancımız sonsuzdur.
SAYGILARIMIZLA
-Atama Bekleyen Öğretmenler-
Öğretmen Atamaları Mücadele Platformu
 


Bu haber 5135 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum