Atama bekleyen öğretmenler 70 bin öğretmen ataması haberleri ile yanıltılıyor

Atama bekleyen öğretmenleri yanıltan 70 bin öğretmen ataması haberleri

16 Eylül 2016 - 00:26

Milli Eitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas'ta katıldığı bayramaşma programında konuşmuş ve 70 bin öğretmenin bu öğretim yılında programa dahil olacağını söylemişti. Bu açıklamaların ardından özellikle televizyonlarda ve bazı internet itelerinde 70 bin öğretmen tması müjdesi haberleri yapıldı. Peki işin aslı nasıl;

Tüm atama haberleri sayfamızda beğenmek için TIKLAYINIZ

MEB bakanı Yılmaz yaptığı açıklamada şunları söylemişti;

"28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızdan ilişiği kesildi. Başka ne oldu, yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık, onlar hakkında da inceleme devam ediyor. Toplam 50 bine yakın. Ancak bizim norm fazlası 41 binin üzerinde öğretmenimiz vardı. Ne demek norm fazlası, bizim öğretmenimiz, fakat etkin olarak değerlendiremiyoruz. Dolayısıyla norm fazlası 41 bin öğretmenimizle birlikte geçen şubatta aldığımız 30 bin öğretmenimiz vardı, onlar da bu eğitim-öğretim yılında başlayacaklar. 40 bin norm fazlası, 30 bin yeni aldığımız öğretmen 70 bin. Dolayısıyla ayrılandan daha fazla öğretmen 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitim programımıza dahil olacaktır. Bu arada 20 bin öğretmeni de tekrar millî eğitim camiasına, kazandırmak için de mülakatlar, çalışmalar devam ediyor. 40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız, şubatta atadığımız 30 bin öğretmenimizi göreve başlatacağız ve 20 bin öğretmenimizi de inşallah ekim ayı içerisinde mülakatları tamamlanırsa göreve başlatacağız. İstiyoruz ki eğitimde en ufacık bir sıkıntı olmadan bu dönemi atlatalım."

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yılmaz'ın burada yaptığı açıklmadan 70 bin öğretmen ataması yapılacağı sonucunun çıkması mümkün değildir. Bakan YIlmaz'ın açıklamasında mevcut öğretmenlerden yani atanmış ancak norm fazlası (sınıfı ya da dersi olmayan) öğretmen sayısının 40 bin olduğunu, -ki bu bilinen bir rakamdır ve bir şekilde bu öğretmenlerin farklı okullara ya da branşlara dağıtılark eritilmesi normaldir- ve bu 40 bin öğretmenin norm fazlası durumunda çıkartılacağı anlamına gelen programa dahil edileceği tanımlaması kullanılmıştır. Buradan yeni öğretmen alımı yapılacağı sonucu çıkartmam mümkün değildir.

Bakan Yımaz'ın verdiği diğer rakam ise 30 bin öğretmenin programa dahil edilmesi oldu. Bu 30 bin öğretmen Şubat ayı içerisinde tnan 30 bin öğretmendir ve halihazırda görev başında, aday öğretmen olarak devletten maaşını alan atanmış ve htta kadrolu atanmış öğretmendir bunlar. Kısacası buradan da yeni öğretmen ataması yapılacağı anlamı çıkartılamaz.

Bakanın diğer açıklaması ise 20 bin öğretmen atamasına ilişkin oldu. Bu da daha önce açıkanan ve halen mülakat aşamasında olan 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı ve 5 bin dersane öğretmeninin alınacak olmasını içeren rakamlardır. Bu rakamlar da tüm atama bekleyen öğretmenler tarafından bilinen ve hatta alım sürecinde olan rakamlardır. Yeni atama değildir.

Tüm bu açıklamalar dikkate alındığında televizyonlaarda ve bazı internet sitelerinde Milli Eğitim Baknı'nın 70 bin öğretmen alınacağını açıkladığı yönündeki haberler geröeği yansıtmamaktadır.

Öte yandan Bakan Yılmaz'ın daha önce 15 bin atamaya ek yeni bir 15 bin kişilik öğretmen alımı yapılmasının planlandığı sözleri öğretmenler tarafından verilmiş bir söz olarak kabul edilip bir an önce yeni 15 bin kişilik alımın yapılması bekenmektedir.

Atama bekleyen öğretmenler bu rakamların verilesine tepki gösterdi.

öğretmenlersitesi/özel haber

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem