Asya’nın Nobeli bu yıl Faruk Cengiç’e verildi

2002 yılından beri dünyanın değişik köşelerinde kendi kolundaki çalışmalarıyla barışa katkı sağlayan seçkin liderlere verilen Gusi Barış Ödülü’ne bu yıl “Dünya Barışına Eğitim Yoluyla Katkı” kategorisi ile Sainte Pulcherie Mezunları Öğretim Eğitim Vakfı Yeni Nesil Okulları Başkanı Faruk Cengiç layık görüldü.

Asya’nın Nobeli bu yıl Faruk Cengiç’e verildi

2002 yılından beri dünyanın değişik köşelerinde kendi kolundaki çalışmalarıyla barışa katkı sağlayan seçkin liderlere verilen Gusi Barış Ödülü’ne bu yıl “Dünya Barışına Eğitim Yoluyla Katkı” kategorisi ile Sainte Pulcherie Mezunları Öğretim Eğitim Vakfı Yeni Nesil Okulları Başkanı Faruk Cengiç layık görüldü.

Asya’nın Nobeli bu yıl Faruk Cengiç’e verildi
11 Aralık 2018 - 00:00

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte himayelerinde ve Gusi Vakfı Başkanı Büyükelçi Barry Gusi yönetiminde gerçekleşen Gusi Ödülleri geçtiğimiz günlerde Filipinlerin başkenti Manila’da sahiplerini buldu. Yeni Nesil Okulları Sainte Pulcherie Mezunları Öğretim Eğitim Vakfı Başkanı Faruk Cengiç, “İnsanlığa ve barışa eğitim yoluyla katkı” ödülünü Nobel barış ailesinin üyesi Michael Nobel’in de bulunduğu törende Gusi Vakıf Başkanı Büyükelçi Barry Gusi’nin elinden aldı. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturalya, Arjantin, Kosta Rika, Hindistan,  Pakistan, Portekiz, Kolombiya gibi ülkelerin de çeşitli ödüller aldığı gecede konuşan Faruk Cengiç, “Eğitim, tüm dünyada geliştirmemiz gereken en önemli konuların başında geliyor. Çünkü ancak eğitimle insanların birbirlerinin anlamasını, kabul etmesini, karşısındakini hoşgörü ile karşılamasını sağlayabiliriz” dedi. Sözlerini Ulu Önder Atatürk’ün “Yurtta sulh dünyada sulh” sözleri ile bitiren Cengiç genç nesillere bu sözü yaşam felsefesi haline getirmelerini öğütledi. Eğitimin bir toplumun gelişmesinin en önemli aracı olduğuna ve yabancı dil bilmenin önemine yürekten inan Faruk Cengiç bu ödülü öğrenci sayısı az ve imkanları kısıtlı olan bir okulu yatırımlarıyla çok yönlü bir eğitim sistemi haline getirerek ülkemize kazandırması sebebiyle almıştır. Çok dilli ve çok kültürlü olmanın bu eğitimi erken yaşta almanın önemine inanan Cengiç bu sistemde okuyan birçok öğrenciye de maddi destek sağlamaktadır.


Yeni Nesil Okulları Hakkında:
Yeni Nesil Okulları Sainte Pulchérie Mezunları Öğretim Eğitim ve Sağlık Vakfı, 2000 yılında kurulmuştur.
Yeni Nesil Okulları, kökleri 172 yıllık bir geleneğe uzanan ve 18 yıldır ülkesinin çağdaş değerlerini özümsemiş tam yetkin Türkçe eğitimi ile beraber Fransız ekolünde modern bir dil ve kültür eğitimini İngilizce ile destekleyerek küresel toplumda kimliğini gururla ortaya koyabilecek bireyler yetiştirmeye odaklıdır.
Okulun vizyonu kültürlerarası ortak paydaları güçlendirerek, insani değerlere ve evrensel bakış açısına sahip, çevreye ve sosyal olgulara duyarlı, değişimin parçası olabilen, mutlu bireylerin yaşadığı bir dünya oluşturmaktır.
Yeni Nesil Okulları bu yıl Fransa ve Avrupa Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen LabelFrancEducation belgesini almıştır. Bu belge anadili Fransızca olmayan ülkelerde çift dilli eğitim veren Frankofon eğitim kurumları için uygun görülen mükemmellik markasıdır. Label, kurumların yüksek kalitesi ile beraber eğitim kadrosunun da mükemmelliğini tesciller.
Faruk Cengiç Kimdir:
1943 yılında doğan Faruk Cengiç, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunudur. 
Birçok endüstriyel ve ticari kurum ve kuruluşlarda üst düzey yönetici olarak aktif rol almıştır. 1984-1988 yılları arasında İstanbul Sanayi Odası’nda Ahşap ve Mobilya Grup başkanlığı görevini üstlenmiştir.  
1988 yılından sonra İnşaat, Mimari ve Elektronik alanında kendi şirketlerini kurmuş olan Faruk Cengiç bugün eğitim alanında yatırımlarını sürdürmektedir.   
2002-2008 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar birliği bünyesindeki DEIK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunda Türkiye-Sırbistan- Karadağ başkanlık görevini üstlenmiştir. 
Askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak ikmal eden Faruk Cengiç, ülkenin kalkınmasında eğitimin çok önemli olduğu düşüncesiyle Yeni Nesil 2000 olarak bilinen eğitim kurumlarına gerekli yatırımları yapmış ve halen Pulcherie Öğretim Eğitim ve Sağlık Vakfı Yeni Nesil 2000 Okulları’nda Vakıf Başkanlığı görevini yürütmektedir. Yeni Nesil 2000 okullarında hür düşünceye sahip, çoklu lisan bilen, kendine güveni tam, çevreye ve sosyal yapılanmaya duyarlı, yeni teknolojileri yakından takip eden, spor ve sanatla ilgilenen mutlu gençler yetiştirilmektedir.
Faruk Cengiç 51 yıldır evli ve eşi, iki oğlu ve torunlarıyla ile birlikte İstanbul’da yaşamaktadır.
Gusi Ödülleri Hakkında:
Gusi Barış Ödülü, insanoğlunun kabiliyetlerinin, ideallerinin ve değerlerinin en iyilerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Ödül, dünyanın değişik köşelerinde kendi konularındaki çalışmalarıyla, barışa katkı sağlayan ve insanlığa hizmet olarak önemli işler başaran seçkin liderlere veriliyor. 2002 yılından beri verilen ve bu uluslararası ödüle layık görülen Faruk Cengiç ödülü alan 4.cü Türk olmuştur. Diğer isimler Nasuh Mahruki (2009), Aykut Eken (2011), Prof. Dr. Orhan Güvenen (2013) olmuştu.

Bu haber 1224 defa okunmuştur.