erkek protez saçthemeforest temaları

Askerlik Sistemi Tekrar Değişti

Ülkemizde askerlik sistemini tamamen değiştiren Asker Alma Kanunu, Milli Savunma Bakanlığı'nca açıklandı. Binlerce genç tümüyle değişen askerlik sisteminin detaylarını merak ediyor. İşte detaylar…

Askerlik Sistemi Tekrar Değişti
16 Eylül 2019 - 17:08 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 19:48

Askerlik sistemi Asker Alma Kanunu ile tamamen değiştirildi. Askerlik yapanlara Toplu Konut İdaresi’ nin yapacağı konutlarda öncelik hakkı tanınacak ve askerlik süresini uzatanlara asgari ücretten az olmamak kaydıyla harçlık ödenecek. Borçlanma primleri Milli Savunma Bakanlığı' nca karşılanacak. Öğretmen olarak askerlik yapanlar ise asteğmen maaşı alacak.

Bedelli askerlik yapacak kişi sayısı ise her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri' nin ihtiyacına binaen ilan edilecek. Ödenecek tutar her yılın ocak ayında 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı çarpımı sonucu belirlenecek. Bu tutar 2019 yılı için 31 bin 343 lira olarak belirlenmiştir. Başvuran kişi sayısı fazla olur ise kura çekilecek, az olur ise herkes yararlanacak.

Askerlik süresi erler ve er başlar için 6 ay, yedek astsubay ve yedek subaylar için 12 ay olacak. Terhise hak kazanan er ve er başlar isterler ise askerliği 6 ay daha uzatabilecekler. Uzatma kararı alanların daha sonra vazgeçme hakları olmayacak.

Üniversite Mezunlarında Askerlik

4 yıl veya daha fazla süreli üniversite mezunları askerliği yedek subay olarak yapabilecek fakat bu sayıyı ihtiyaca göre Türk Silahlı Kuvvetleri belirleyecek. 2 ve 3 yıllık üniversite mezunları ise askerliği yedek astsubay olarak yapabilecek.

Öğretmenlerde Askerlik

Milli Savunma Bakanlığı' nın uygun görmesi durumunda ve Milli Eğitim Bakanlığı' nın ihtiyaç göstermesi halinde, yedek subay olarak askerlik yapanlar temel askerlik eğitiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı' nın emrine verilecek ve aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar Milli Eğitim Bakanlığı' nca ödenecek.

Doktorlarda Askerlik

Askerlik eğitimini alan doktorlar devlet hizmeti yükümlülüklerini yerine getirmek üzere Sağlık Bakanlığı emrine verilecek ve tüm özlük iş ve işlemleri Sağlık Bakanlığı'nca yürütülecek.

Polislerde Askerlik

10 yıllık emniyet hizmet süresini tamamlayan polisler askerlik hizmetini tamamlamış sayılacak. 10 yıllık süreyi tamamlamadan mesleği ile ilişiği kesilen ya da başka kuruma nakledilen personel ise askerlik hizmetini yapmamış sayılacak. 

Bu haber 1860 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort