Askerliğini yapana 2 yıl erken emeklilik

Askerlik borçlanmasıyla erkekler erken emekli olabiliyor. Borçlanma yapılarak hem prim şartı azalıyor hem de yaş 1-2 yıl erkene çekilebiliyor. Ülkemizde erken emekliliğin formüllerinden biri de askerlik borçlanması. Erkekler askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabiliyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de yaşı 1-2 yıl erkene çekebiliyor.

25 Şubat 2017 - 22:26

Erken emeklilik için işebaşlangıç tarihi ile askerlikyapılan dönem önem taşıyor.Yaşı erkene çekmek için askerliğiişe girmeden önce yapmış olmakgerekiyor. Borçlanma yapılarakişe giriş tarihi geriye çekiliyor.Emeklilik yaşı kademeli arttığıiçin, geriye çekilentarih çalışanı bir öncekikademeye getirerek 1yaş kazandırıyor. İşegirilen tarih borçlanmasüresini belirliyor.Örneğin; 1974 doğumlu,askerliğini 1994'teyapmış, SSK giriş tarihi1 Mayıs 1996 olan kişi,25 yıl, 56 yaş ve 5 bin 825 primgün şartlarına tabi. Bu kişi 6 ayaskerlik borçlanması yaparak 25yıl, 55 yaş, 5 bin 750 prim günşartlarına tabi olabilir.

SINIRDAKİ TARİH 
Askerlik borçlanması yaşıbazı kişiler için 2 yıl da erkeneçekebiliyor. 9 Eylül 1999'danitibaren emeklilik şartlarıerkekler için 60 yaş ve 7 bingüne çıktı. Bu durumdaki kişiler1999'dan önce askerlik yapmışsabirkaç günlük borçlanma ile yaşşartını 58'e, primi de 5 bin 900'edüşürerek 2 yıl kazanabiliyor.Hatta 23.11.1998 öncesineçekebilirlerse, 57 yaşa tabi olup3 yıl da kazanabilirler.Askerliğini sigortalı olduktansonra yapanların da borçlanmaimkanı bulunuyor. Burada yaşıgeri çekme yok. Eğer primlereksikse, bu sayede primlertamamlanarak erken emeklilikimkanı doğuyor.

 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Sitem eden öğrenciye Erdoğan'dan jet cevap: Tembelleşirsin!
Sitem eden öğrenciye Erdoğan'dan jet cevap: Tembelleşirsin!