Askeri kurallar gelince başarı ikiye katlandı

İsveç’teki bir okulun öğrencilerle başı dertteydi. Öğrenciler okul binasına ve araç-gereçlerine zarar veriyor ve kurallara uymuyorlardı.Okul müdürü ve öğretmenleri bu konudan çok şikayetçilerdi. Okul müdürü yeni bir kural getirdi. Ve getirilen katı kurallar okulun başarısını ikiye katladı.

02 Mart 2017 - 20:08 - Güncelleme: 02 Mart 2017 - 20:55

İsveç’teki bir okulun öğrencilerle başı dertteydi. Öğrenciler okul binasına ve araç-gereçlerine zarar veriyor ve kurallara uymuyorlardı.

Okula yeni bir müdür atandı. Müdür eskiden askeriyede yer almıştı ve çok disiplinliydi.

Müdür okula geldikten bir yıl sonra öğrencilerin notları %20 oranında arttı.


Üç yıl önce Truls Katsler, İsveç’in Löberöd kasabasındaki Ölycke Okulu’na müdür olarak atandı. Eski asker olan müdür atanmasının ardından okulda değişik kurallar uygulamaya başladı.

Okulun düzenli olmasını, daha katı kurallar olmasını, disiplinin arttırılmasını sağladı.

Katsler, İsveç gazetesi Skånska Dagbladet’e “Okulda artık daha katı kurallar var. En önemlisi de öğrencilerin bu kurallara onlar için faydalı olduğunu bilerek uyması. Askeriyedeki gibi bir disiplin istemiyoruz elbette. Sadece öğrencilerin daha sessiz, saygılı olmasını ve kurallara uyarak daha başarılı olmasını istiyoruz” dedi.Okulun aldığı yeni kararlar arasında hava nasıl olursa olsun her pazartesi günü öğrencileri okulun bahçesinde toplamak var. Öğrenciler yapılan bu toplantıda yaptıkları iyi şeyler için ödüllendirilirken kötü şeyler yapmaları halinde uyarılıyorlar.

Öte yandan Katsler, sınıflarda şapka ve ceket ile oturulmasını yasakladı. Cep telefonları da dolaplarda saklanıyor ve sadece acil durumlarda izin alınması halinde kullanılıyor. Bir de tenefüs aralarında ve öğle aralarında öğrencilerin daha dakik olmaları ve geç kalmamaları sağlanıyor.

Katsler, “Öğrencilerin yeni şeyler istemesi tabii ki de normal. Ancak kurallar baştan koyulmalı. Kurallara karşı olan bir davranışı arkadaş canlısı bir tavırla onlara anlatmak gayet de mümkün” dedi.


Okula getirilen yeni kurallar ve sıkı disiplin meyvesini verdi. Öğrencilerin notları geçen seneye oranla %20 arttı. Öte yandan dört yıl içinde sınıf tekrarı yapmadan bir üst sınıfa geçme oranı %74’ten %95’e arttı.

Katsler, “Başarının formülü öğrencilerden taleplerde bulunmak ve onları önemsediğinizi göstermek” diyor.

Her okulda aynı kuralların uygulanması gerektiğini düşünüyorsanız paylaşın.

Kaynak:newsner.com/mudur-okula-askeriye-kurallari-getirdi-bir-yilda-ogrencilerin-notlari-inanilmaz-artti/hakkinda/haberler-tr

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor