Askeri Hastaneler Sağlık Bakanlığı'na Bağlandı

Tüm askeri hastaneler saat 17:00'de, Sağlık Bakanlığına bağlandı
Sağlık Bakanlığı: Tüm askeri sağlık kuruluşları, dün saat 17.00'de ülke genelinde eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığına bağlanmıştır.
Elazığ Asker Hastanesi düzenlenen törenle, Sağlık Bakanlığı'na devredilerek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Rızaiye Binası ismini aldı.

27 Ağustos 2016 - 01:16

Tüm askeri hastaneler saat 17:00'de, Sağlık Bakanlığına bağlandı
Sağlık Bakanlığı: Tüm askeri sağlık kuruluşları, dün saat 17.00'de ülke genelinde eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığına bağlanmıştır.
Elazığ Asker Hastanesi düzenlenen törenle, Sağlık Bakanlığı'na devredilerek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Rızaiye Binası ismini aldı.

Elazığ Asker Hastanesi düzenlenen törenle, Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

Devir teslim töreni gerçekleştirilen hastanenin 29 Ağustos Pazartesi gününden itibaren hizmet vermeye başlayacağı bildirildi.

Törende konuşan Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Adnan Seyrek, bugün askeri ve sivil sağlık hizmetleri olarak tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirtti.

Uzun süredir askeri sağlık personelinin askeri kimlikle ülkenin zor ve savaş zamanlarında büyük hizmetler sunduğunu vurgulayan Seyrek şöyle konuştu:

"Askeri sağlık personeli bugünden itibaren Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir üst kimlik altında sivil sağlık hizmetleriyle birlikte hizmet birlikteliği oluşturdu. Devletimiz askeri sağlık hizmetlerini kapatmıyor. Bu olayda kapanan veya sona erdirilen sağlık hizmeti söz konusu değildir. Askeri sağlık hizmetleri, sivil sağlık hizmetleriyle birleştirilerek daha randımanlı, daha verimli hem askeri sağlık personeli için hem askeri şahıslar için daha üst seviyede, standardı yüksek sağlık hizmeti sunmak üzere bir kurum birleşmesi gerçekleştiriliyor."

Mevcut hastane binasının pazartesi gününden itibaren kadın doğum ve çocuk hastalıkları branşları hariç, tüm branşlarda poliklinik hizmeti vereceğini bildiren Seyrek, askeri birliklerin ihtiyacı olan askeri sağlık kurulu hizmetlerinin de eksiksiz olarak sürdürüleceğini aktardı.

Seyrek, Askeri Hastaneleri'nin devredilmesi kararının Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) devir alınan hastanelerle aynı kefeye konulmaması gerektiğine dikkat çekerek, askeri hastanelerin devrinin uzun süre öncesinden yetkililer tarafından planlanan bir durum olduğunu ifade etti.

......................
Tatvan Asker Hastanesi'nin devri yapıldı
BİTLİS (AA) - Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, Bitlis'in Tatvan ilçesindeki Tatvan Asker Hastanesi, Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi yönetimine teslim edildi.

Tatvan Asker Hastanesi'nde gerçekleştirilen devir teslim töreni kapsamında hastaneyi ziyaret eden Bitlis Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Şevki Erkal ve Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcıları Ferah Çakır ile Erdinç Eren, hastane binasında incelemelerde bulundu. Yapılan incelemenin ardından Tatvan Asker Hastanesi Başhekimi Ali Gürağaç, hastanenin yönetimini Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ferah Çakır'a devretti.

Çakır, devir teslim töreninin ardından yaptığı açıklamada, hastane binasının yapılacak tadilatın ardından Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi ek hizmet binası olarak acil servis ve poliklinik hizmetlerinde kullanılacağını söyledi.

Devralınan hastanenin 10 bin metre kare alan üzerine kurulu 3 bin 500 metre kare kapalı alanı bulunduğunu kaydeden Çakır, şunları söyledi:

"Bugün ülkemiz askeri sağlık hizmetleri ve sivil sağlık camiaları olarak bir tarihe tanıklık ediyoruz. Özel ve fedakar bir hizmet alanı olan sağlık hizmetleri alanında sivil sağlık hizmetleri ve askeri sağlık hizmetleri çalışanlarının üst kimlikte birleşmesini gerçekleştiriyoruz. Tatvan Asker Hastanesi, Sağlık Bakanlığı çatısı altında gelişmiş imkanlarını ülkemizin tüm vatandaşlarına sunmak yoluyla hizmetine Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi ek hizmet binası adıyla devam edecektir."

KONYA (AA) - Sağlık Bakanlığına devredilen Konya Asker Hastanesi, artık Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet verecek.

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Koç, düzenlenen devir töreninde, bugün askeri sağlık hizmetleri ve sivil sağlık camiaları olarak bir tarihe tanıklık edildiğini söyledi.

Sivil sağlık hizmetleri ve askeri sağlık hizmetleri çalışanlarının üst kimlikte birleşmesinin gerçekleştiğini ifade eden Koç, "Bakanlığımıza bağlanan askeri hastaneler, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davası sebebiyle devir alınan hastanelerle karıştırılmamalı ve bir tutulmamalıdır. Bu bağlanma esnasında eski alışkanlık ve iş akışlarının değişmesinden dolayı birtakım tereddütler oluşabilecektir. 1891 yılında kurulan Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Sağlık Hizmetlerinin kapatılması veya fonksiyon dışı bırakılması düşünülemez." diye konuştu.

Koç, askeri sağlık hizmetleri olarak standart hasta ve hastalık tedavilerinin yanı sıra saha hizmetleri, sağlık yetenekleri muayeneleri, sefer ve çatışmada acil ve kriz destek hizmetlerinin ülke için çok gerekli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Devletimiz bu hizmetleri, bu hastaneleri kapatmıyor. Hizmetler aynı şekilde ve eskisinden de güçlendirilmiş şekilde yürüyecektir. Sağlıkta geldiği seviye ve gösterdiği başarılarla zaten Sağlık Bakanlığı tüm dünyaya kendini kabul ettirmiş bir kurumdur. Aylardır askeri hastanelerle Sağlık Bakanlığı hastaneleri arasında sürekli doktor ve malzeme alışverişi, ortak işbirlikleri, zaten beraber çalıştığımızın ve bu işin eskiden olduğu gibi ayrı götürülemeyeceğinin kanıtıdır. Bu hastanelerin güvenlik açısından Sağlık Bakanlığına bağlanması konusunda endişe duyan çevreler, bu hastaneleri gizli ve stratejik görev yapmaktan çıkaracağımızı düşünmemelidirler. Devletin her türlü güvenlik ve gizliliği başta sağlıkçılar olmak üzere bizlerin asli görevidir."

Konuşmaların ardından Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Gökhan Darılmaz, Koç ve Konya Asker Hastanesi Baştabip Yardımcısı Albay Haldun Şevketbeyoğlu'na hediye takdim etti.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Asker Hastanesi, Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna devredildi.

Asker Hastanesi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinin ek binası olarak hizmet verecek.

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Murat Kanğın, devir teslim töreninde, Diyarbakır Asker Hastanesinin 1923 yılında kurulduğunu belirtti.

Bu hastanelerde hizmetlerin güçlenerek sunulacağını, hiçbir şekilde görev ve sorumlulukların aksatılmayacağını dile getiren Kanğın, şöyle konuştu:

"Askeri rol ve gereklilikler daha da güçlendirilecektir. Bu vatan ve asker bizim geleceğimiz ve güvenliğimizdir. Bizler de bu ülkenin sağlık askerleriyiz ve bu sorumluluğumuzu en üst düzeyde seve seve yapacağız. Sağlık Bakanlığına bağlanan asker hastaneleriyle ilgili yapılacak birçok çalışmamız ve artıracağımız değerlerimiz vardır."

Öte yandan, hastane girişindeki "Diyarbakır Asker Hastanesi" yazılı tabela söküldü. Bunun yerine "Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Ek Binası" yazılı tabela yerleştirildi.
Kaynak:AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Usta oyuncuya öğretmenler günü ziyareti
Usta oyuncuya öğretmenler günü ziyareti
Yeni KHK'da flaş değişiklik
Yeni KHK'da flaş değişiklik