Asgari Ücrete Zam Nasıl Yapılacak?

2020 yılının yaklaşması ile beraber en çok merak edilen konulardan birisi Asgari ücret oluyor. Asgari ücret konusundan konuşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman asgari ücret için zammın enflasyon verileri ile yapılması gerektiğini savundu. Karaduman asgari ücret zammı için enflasyon verilerine değil sokağa bakılmasını gerektiğini de sözlerine ekledi.

Asgari Ücrete Zam Nasıl Yapılacak?
13 Aralık 2019 - 16:34

Asgari Ücret Yoksulluk Sınırı Baz Alınarak Belirlenmeli
Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, yaptığı açıklamalarda siyasi iktidarın açlık sınırını değil yoksulluk sınırını baz alarak asgari ücret zammı yapması gerektiğini savundu. Karaduman Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin bir takım değerlendirmelerde ve eleştirilerde bulundu. Karaduman ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile alım güçleri arasındaki doğru orantıya dikkat çekti.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin hayatta kalabilmesi için gerekli ihtiyaçların bulunduğu dövizi basın mensuplarına gösteren Karaduman, bir aile için asgari ihtiyaç tablosu çıkardı.  İşveren için bir işçinin maliyetinin 3 bin 6 lira olduğunu söyleyen milletvekili, işçilerin eline geçen miktarın ise 2 bin 20 lira olduğunu söyledi. Arada kalan miktarın ise vergilere ve sosyal güvenlik kesintilerine kesildiğini belirtti.

Temel Gıda Fiyatları Yüzde 30 Arttı
Karaduman kira, su ve akartyakıt gibi temel ihtiyaçların karşılanması ile bir ailenin eline sadece 50 lira kaldığını belirtti. Bu durum karşısında asgari ücret zammının sokağa göre yapılması gerektiğini söyleyen Karaduman, ülkemizdeki temel gıda kalemlerinde yüzde 30 oranında artış olduğunu vurguladı. Vatandaşın alım güncün gittikçe zayıfladığı belirten Karaduman, iktidar tarafından kağıtlara yazılan tek haneli enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Bu haber 424 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort