İSTANBUL (AA) - Arzum yılın dokuz ayında toplam satış gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100,8 artırarak 1,9 milyar TL’ye taşıdı.

Arzum açıklamasına göre, şirket, net karını yüzde 225,8 artırarak 112,9 milyon TL’ye esas faaliyet kârını yüzde 171,7 artışla 295 milyon TL’ye yükseltti. Arzum’un FAVÖK sonucu ise yüzde 142,4’lük artışla 286 milyon TL’yi buldu. Ayrıca 30 Eylül 2023 itibarıyla Arzum’un öz kaynakları 308 milyon TL’ye ulaştı.

Bakan Şimşek: "Türkiye ve Yunanistan daha güçlü bir işbirliği için hazır" Bakan Şimşek: "Türkiye ve Yunanistan daha güçlü bir işbirliği için hazır"

Arzum, her yıl uluslararası platformda düzenlenen faaliyet raporlarının değerlendirilmeye alındığı "Vizyon Ödülleri" yarışmasından ödüllerle döndü. Dünyanın en itibarlı halkla ilişkiler platformlarından, San-Diego merkezli LACP tarafından yapılan değerlendirmede Arzum, 2022 Yılı Faaliyet Raporu ile kendi kategorisinde 100 üzerinden 98 alarak Gold Ödül’ün sahibi oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arzum Mali ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Arda Altınok, birçok bireysel kullanıcının tatilde olduğu ve buna bağlı birçok sektörün durgunlaştığı üçüncü çeyrek döneminde de Arzum olarak satışları artırmayı başardıklarını ifade etti.

Altınok, "Satışlarımız özellikle ihtiyaçların daha fazla gündeme geldiği okula dönüş hazırlıklarının başladığı üçüncü çeyreğin son iki ayında daha fazla artış gösterdi. Mevsimsellik etkisi ve finansman giderlerinin artışı sebebiyle zorlu bir çeyrek de olsa, çoklu ürün ve kanal stratejimizin birçok olumlu etkisi ile 9 aylık finansal sonuçlarımızda hasılatımızı yaklaşık 2 milyar TL’ye ulaştırdık." değerlendirmesinde bulundu.

Çoklu kanal stratejileriyle üçüncü çeyrekte yurt dışı satışlarda da güçlü rakamlar yakaladıklarını belirten Altınok, "Odağımızı koruduğumuz ve yatırımlarına ağırlık verdiğimiz yurt dışı pazarlarında oldukça başarılı satış rakamlarına ulaştık. Bu dönemde 60’tan fazla ülkeye olan satışlarımızda, TL bazında yüzde 90 artış elde ettik." ifadelerini kullandı.

Altınok, eylül ayında uluslararası tüketici elektroniği ve teknoloji endüstrisinin önde gelen ticaret fuarı IFA Berlin 2023’e katıldıklarını anımsatarak, kişisel bakım, gıda ve sıcak içecek hazırlama başta olmak üzere yakın gelecekte Türkiye ve global pazarda satışa sunacakları birçok kategorideki 16 yeni ürünü bu fuarda ilk kez sergilediklerini aktardı.

İnovasyon odağında geliştirdikleri yeni nesil ürünleri tanıttıkları IFA’nın kendileri için oldukça kritik bir yeri olduğunu ifade eden Altınok, "IFA’da tanıttığımız yeni ürünlerimizin, gerçekleştirdiğimiz işbirliği görüşmelerimizin olumlu sonuçlarının, yakın gelecekte başta en önemli hedef pazarımız olan Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok yakın coğrafyadaki satışlarımıza fazlasıyla yansıyacağına inanıyoruz." açıklamasını yaptı.

- "Arzum, Türkiye’de ve globalde her geçen gün daha fazla büyüyor"

Altınok, Arzum’un Türkiye’de ve globalde her geçen gün daha fazla büyüdüğünü belirterek, "Global marka olma hedeflerimiz doğrultusunda yılın geneline yaydığımız AR-GE, ÜR-GE yatırımlarımız devam ederken, bizi global hedeflere taşıyacak olan insan kaynağına olan yatırımlarımızı da sürdürdük.

Kadınların toplumun ve iş hayatının daha fazla içinde yer alması gerektiğine olan inancımızla şirketimizde insan kaynağı faaliyetlerimizde kadınlara öncelik verdik. Yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz atama ve transferlerimizle kadın çalışan oranımız yüzde 45’ten yüzde 46’ya çıkarttık." değerlendirmesini yaptı.

"Arzum olarak Türk kahvesine olan tutkumuz ile yılın üçüncü çeyreğinde de kahve ile anılan etkinliklerdeki yerimizi aldık" ifadelerini kullanan Arda Altınok, şunları kaydetti:

"Ülkemizde ve uluslararası arenada kahve ile anılan birçok etkinliğe katıldık ya da bu etkinliklerin destekçisi olduk. İstanbul Kahve Zirvesi, İstanbul Kahve Festivali başta olmak üzere birçok festival, zirve ve etkinlikle sektörümüzün sesi olduk. Ürünlerimizi tanıttığımız etkinliklerde birçok uluslararası katılımcıyı kahvenin eşsiz lezzeti ile tanıştırdık. Gelecekte geliştireceğimiz ürünlerimiz için bireysel ve kurumsal kullanıcılarımızın taleplerini dinleme, deneyimlerini gözlemleme şansı yakaladık."