ARA TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRELİM?

Öğrencilerin heyecanla beklediği eğitim öğretim yılının ilk ara tatiline girdik. 12 Eylül’de çalan okul ziliyle ders başı yapan öğrencilerin ara tatili 14 Kasım itibarıyla başlıyor. Hafta sonlarının da eklenmesiyle öğrenciler 21 Kasım Pazartesi gününe kadar 9 gün süreyle okula ara verecek. Bu süreci  öğrencilerin hem dinlenerek hem de farklı etkinliklerle geçirmesi yararlı olacaktır. Peki neler yapılabilir bu süreçte?

Çocuğunuzla birlikte tiyatroya, sinemaya gidebilir, evde birlikte film ya da çizgi film izleyebilir, çocuğunuza kitap okuyabilirsiiniz. Ara tatilde çocuğunuza kitap okumak eğlenceli ve eğitici bir etkinlik olacaktır. Öğrenme hayatına ara verdikleri bu dönemde, ona, yaş grubuna uygun, merak duygularını harekete geçirecek, ilgi çekici kitaplar seçip okuyabilirsiniz. Yaş gruplarına göre düzenlenen etkinliklere katılarak beraber vakit geçirebilir, eğlenirken yeni bir şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yapacağınız etkinlikleri seçerken çocuğunuzun fikrini almanız da önemlidir. Ortak karar almanız, yaşı kaç olursa olsun çocuğunuz ile aranızdaki iletişim ve etkileşimi arttıracaktır.

Onunla okul sürecinde yapamadığınız birçok etkinliği evde de birlikte yapabilirsiniz. Mesela birlikte mutfağa girerek pasta, kurabiye, tatlı yapabilirsiniz. Evde eğlenmesini sağlayacak resim, boyama, kesme, yapıştırma gibi sanat etkinlikleri de yapabilecekleriniz arasındadır.  

Ayrıca çocuğunuza evdeyken vereceğiniz küçük işler, onun sorumluluk sahibi olmasını sağlayacaktır. Kendi odasının, oyun alanının veya yemek masasının toplanmasına yardımcı olmasına izin verebilirsiniz. Oyuncaklarını kendi toplayabilir, çamaşırları katlamanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuzun sevdiği arkadaşlarıyla biraraya gelmesini sağlayıp, okul dışında da birlikte eğlenceli ve güzel zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.