Ara Tatilde Öğretmenler Ek Ders Alamayacak

Öğretmenlerin ara tatillerde mesleki çalışmalarından dolayı ek ders ücreti alabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı’nın ‘’Ek Ders Görevi’’ başlıklı 6. Maddesinin 3. Fıkrasına ‘’Ara Tatillerde’’ ibaresi eklenmelidir.

Ara Tatilde Öğretmenler Ek Ders Alamayacak
12 Ekim 2019 - 10:47

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Kararı’nın ‘’Ek Ders Görevi’’ başlıklı 6. Maddesi 3. Fıkrasındaki;

‘’Öğretmenlere ilgili mevzuata göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydı ile haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir’’ hükmüne göre, öğretmenlere seminer döneminde ek ders ücreti ödenmektedir.

Ek ders ücreti ödenmesi aşağıdaki şartlara bağlı olarak yapılmaktadır.

1.      Öğretmenlere ilgili mevzuata göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerine,

2.      2 haftayı geçmemek üzere,

3.      Fiilen görev yapmaları kaydı ile,

4.      Haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.

Bu şartlara göre; Öğretmenlere ilgi mevzuata göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları mesleki çalışma sürelerine ek ders ücreti ödenir.

Ancak bu 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 24.06.2019 tarih ve 1207312 sayılı 2019/9 no’lu genelgesinde yer alan ‘’Çalışma Takvimi’’ gereği Milli Eğitim Bakanlığı ‘’Ara Tatil’’ uygulamasına geçmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı’nın ‘’Ek Ders Görevi’’ başlıklı 6. Maddesinin 3. Fıkrasına ‘’ara tatillerde’’ ibaresi eklenmezse öğretmenler ara tatillerde ek ders ücreti alamayacaklar.

Bu sebeple, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı’nda değişiklik yapılması gerekmektedir.

Bu haber 1605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum