Ara Tatil Ek Ders Ücreti Sorunu

29 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı ek ders ücretleri ile ilgili karar da yer aldı. Bu karar ile yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders saatleri ile ilgili değişiklik yapıldı. Konu ile ilgili yer alan maddede öğretmenlerin ek ders ücretini nasıl alacağı yazıldı.

Ara Tatil Ek Ders Ücreti Sorunu
02 Aralık 2019 - 01:31 - Güncelleme: 02 Aralık 2019 - 01:35

Ek Ders İçin Fiilen Görev Yapma Kaydı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan maddeye göre, öğretmenler ile ilgili mevzuatta değişikliğe gidildi. Mevzuata göre öğretmenlerin meslekleri ile ilgili çalışma sürelerinde bir öğretim yılında 4 haftayı geçmeme şartı bulunmaya başladı. Bunun yanı sıra öğretmenlerin çalışmalarında fiilen görev yapmaları da gerekli kılındı. Bu şartları yerine getiren öğretmenlere 15 saat ek ders ücreti ödenmesine karar verildi.


Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

Ek ders görevi alan eğitimciler için ekstra ücret ile ek derslerin karşılığını alıyor. Normal şartlarda bir öğretmenin 15 saat derse girme zorunlulukları bulunuyor. 15 saat sonrasında ise öğretmenler için girdikleri ders başına ek ücret ödeniyor. Bu ücret her yıl artarak değişiklik gösteriyor. Haftalık ders programı dışında verilen ek ders ücretleri için 6 ay aralıklar ile zam uygulanıyor. Uygulanan son zamlar ile birlikte ek ders ücretleri 16, 33 lira oldu. Bunların yanı sıra memurların geneline uygulanan enflasyon zamları da öğretmenler için uygulandı ve öğretmenlerin maaşı artış gösterdi.

Bu haber 1429 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum