AÖL İlk Kayıt ve kayıt yenileme tarihleri daha önce Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanmıştı. Açık öğretim lisesine kayıt yaptırarak öğrenim hayatını sürdürecek öğrencilerin başvuru ve kayıt işlemleri için MEB tarafından açıklanan tarih 27 Aralık - 28 Ocak 2022 aralığında idi. Peki Kayıtlarda nelere dikkat edilecek, sürelerde değişiklik var mı, kayıt yenilemede sorun yaşayanlar, mahkumlar gibi eğitime devam etmek isteyen ancak önlerinde bazı özel durmlar olan kişiler için nasıl bir yol izlenecek. İşte detaylar:
 

AÖL 2. DÖNEM İLK KAYIT VE KAYIT YENİLEME NE ZAMAN BİTECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Lisesi'ne (AÖL) geçiş yapmak isteyenlerin yeni kayıt iş ve işlemleri 7 - 11 Şubat tarihleri arasında yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığının MEB yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verildi, Halen örgün eğitimde e-Okulda aktif olarak kaydı bulunan talebelerin e okul sistemi üzerinden dönem atlatma işlemlerinin 4-6 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacağından, bahsi geçen öğrencilerden Açık Öğretim Lisesi’ne geçiş yapmak isteyenlerin yeni kayıt iş ve işlemleri 7 Şubat 2022 - 11 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Halk eğitimi merkezi müdürlükleri HEM ve Yüz Yüze Eğitim kurumlarında yoğunluk oluşmaması adına, kayıtlar tüm öğrenciler için 11 Şubat 2022 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır.

AÖL 2. DÖNEM İLK KAYIT VE KAYIT YENİLEME TARİHLERİ NE ZAMAN?

Açık Öğretim Lisesi AÖL 2021-2 Dönemi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 27 ARALIK 2021 - 8 ŞUBAT 2022 günü mesai bitiminde sona erecek.
Şu anda örgün eğitimde aktif olarak kaydı bulunan öğrencilerin e okul sistemi üzerinden dönem atlatma işlemleri,  Ortaöğretim Genel Müdürlüğü e-okul duyurularında   4-6 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacağı duyurulduğundan, söz konusu öğrencilerden Açık Öğretim Lisesine AÖL geçiş yapmak isteyenlerin  yeni kayıt iş ve  işlemleri    07 Şubat 2022 - 08 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacak.

Okulların Uluslararası Başarıları Artıyor Okulların Uluslararası Başarıları Artıyor

AÖL KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NEREDEN VE NASIL YAPILACAK?

AÖL 2021-2 Dönemi kayıt yenileme işlemlerini; MEB tarafından ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini kendileri şahsen Halk Eğitimi Merkezine ulaştırarak yaptırabilecek.
Ancak, ücret muafiyeti olan öğrencilerimiz şahsen müracaatta zorluk yaşıyor ise, ilan edilen 2021-2 Dönemi kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini e-posta, faks vb. iletişim araçları aracılığı ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine ulaştırmaları durumunda öğrencilerimizin şahsen müracaat etmelerine gerek kalmaksızın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından, dilekçe gönderdikleri her dönem için, kayıt yenileme işlemleri yapılacak

Tutuklu veya hükümlü olup 2021-2 Dönemine yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak dönem sınavları cezaevinde yapılacak sınav takvimine göre olacak.

Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde "Öğrenci Durumu: İNCELEMEYE ALINMIŞ ÖĞRENCİ" olan öğrencilerimizin kayıt yenileme ücreti yatırmaları sistem tarafından engellenmiştir. Bu durumdaki öğrencilerimiz kayıt yenileme tarihleri içerisinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak İNCELEME DURUMLARININ kaldırılmasını talep etmeleri gerekiyor.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri öğrenci taleplerini açık lise e-posta adresine gönderecektir.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından talepler incelenerek, talebi uygun görülen öğrencilerin inceleme durumları kaldırılacak.