Anne Ve Babaların Çocukları İçin Yapabileceği İyilikler

05 Kasım 2018 - 13:14 - Güncelleme: 07 Kasım 2018 - 12:37

Anne ve babalar, çocukları için yapabileceği iyiliklerin sınırlı olmadığını kabul eder, her seferinde daha iyisini ve daha fazlasını yapmak için çabalarlar. Yaptıklarının yetersiz olabileceğini düşünüp, daha fazla ne yapabileceklerini merak ederler.
İyi bir anne baba olmak demek, çocuğun her istediğini ona vermek demek değildir. Onların içinde ki kabiliyetlerini ortaya çıkarmak, sorgulamadan sevmek ve sevmekten vazgeçmeyeceğini ona hissettirmek demektir.
Anne ve babaların, çocuklarının kendini daha güvende hissetmesi için yararlı olacak ve çocukları için yapabileceği iyilikler;

Sevmekten Vazgeçmeyin

Bir anne ve babanın, çocuğu için yapabileceği en en en büyük iyilik, onlara sevgi ve şevkati göstermek, çocuğa sevildiğini hissettirmektir. Bir çocuk, ne yaparsa yapsın anne ve babasının ondan vazgeçmeyeceğini ve onu hep seveceklerini hissettiği zaman, öz güveni daha yüksek olur ve hata yapmaktan korkmaz. Hata yapmaktan korkmayan çocuk ise, hayatta daha fazla başarı elde eder.
İnternette Güvenli İçerikler İzletin

Malum, internet yararlı olduğu kadar zararları da çok fazla.
En basit masal kanallarının bile içerisinde oldukça sakıncalı görüntüler mevcut.
Örnek olarak Bremen Mızıkacıları masalında horoz sahibinin kendisini kesip öldüreceğini söylediği masal kanalları mevcut.
Güvenli içeriğe sahip masal kanallarında  ise, aynı masalda, horoz  kümes için yaşlandığını söylüyor.
Bu sebeple ebeveynlere çok iş düşüyor. Çocuğunuza internet üzerinden izleteceğiniz her içeriğe önce siz göz atın ve bunların güvenli içerik olduğuna emin olun.

Parayı Yönetmeyi Öğretin

Çocuğunuz için yararlı bir şeyler yapmak istiyorsanız, ona elinde ki parayı nası değerlendirmesi gerektiğini öğretin. Bir çocuğun daha küçük yaştan para kullanmayı öğrenmeye başlaması, onu güzel değerlendirmesi ve arttırmayı başarması, ilerleyen zamanlarda parasal sıkıntı çekmemesine yardımcı olur. Günümüzde bir çok yetişkin insanın, hala ekonomik açıdan ne yapması gerektiğini bilmemesinin en önemli nedeni, ona öğretilmemiş olmasıdır. Çocuklarınızın parayı yönetmeyi bilmesi, hem yaşıtlarından onları ayıran önemli bir özellik olur, hem de geleceğe müthiş bir şekilde hazırlar.

Paranın Değerini Bilsinler

Onlara parayı yönetmeyi öğrettikten sonra, her istediği şeyi alamayacaklarını da öğretmeyi ihmal etmeyin. Çocuğa yanlış bilgi vermeniz, onun geleceği için iyi sonuçlar doğurmaz. Her harcamanın bir sınırının olması gerektiği ve yapılan harcamalar için çalışılması ve emek harcanması gerektiği öğretilmelidir.

Yeteneklerinizi Ona Da Öğretin

Bir çok insan, hayatı boyunca kim bilir kaç defa ''Annem/Babam bana …. öğretseydi'' diye iç geçirmiştir. Hayatınızda başarılı olduğunuz şeyleri, veya bilgi sahibi olduğunuz yetenekleri çocuğunuza daima öğretin. Çocuğunuz yetişkin olduğunda, bir arabanın lastiğini takmayı, canının çektiği yemeği başkasından beklemeden kendisi yapmayı, sökülen pantolonunu kendi dikmeyi veya araba kullanmayı başarabilsin. Bu yetenekler, kız çocuğa da erkek çocuğa da tek tek öğretilmelidir. Bu onların hem zamandan, hem de paradan tasarruf etmelerini sağlayacak ve asla hayat yolunda ortada kalmamalarını sağlayacaktır.

Adil Olun
Çocuklarınızın hepsine, her koşulda eşit ve adil davranmaya dikkat edin. Çocuklar arasında ayrım yapmadan hepsine aynı imkanları tanıyın. Çocuklardan biri futbol antrenmanındayken, diğeri yüzme kursuna gidebilmeli. Herkes istediği alanda kendini geliştirebilmeli veya boş vakitlerini sizlerle geçirmesine müsaade edilmelidir.
 

Bu haber 3411 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort