Ankara'ya sürpriz ziyaret

Hafta sonu Türkiye'ye gelecek olan Mesud Barzani, Erdoğan'la, son dönemde Tahran, Bağdat ve Washington arasında artan diplomasi trafiğinin detaylarını görüşecek. İşte detaylar..

25 Şubat 2017 - 13:54 - Güncelleme: 25 Şubat 2017 - 17:28

Barzaninin kurmaylarından Fuad Hüseyin'in Al Jazeera'ye verdiği bilgiye göre, görüşülecek konular arasında Musul operasyonunun detayları ve Kerkük petrolleri de var. Barzani hafta sonu Türkiye’de. İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’la görüşmesi planlanan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin ziyareti kritik bir zamana denk geliyor.

Trump yönetiminin Irak ve Suriye’de İran etkisini kırmaya yönelik bir politika izleyeceği sinyalleri geliyor. Tahran etkisindeki Bağdat yönetimiyle Musul operasyonu için işbirliğine giden Barzani’nin son dönemdeki görüşme trafiğinde bu yeni politikanın izlerini görmek mümkün. “Tahran’la ilişkiler konusunda bilgi paylaşımı yapacağız” Barzani’nin ziyareti öncesi Al Jazeera’ye konuşan IKBY Başkanlık Divanı Başkanı, bölgenin etkili isimlerinden Fuad Hüseyin, Tahran’ın, hem Bağdat ve Erbil’le hem de Ankara’yla ilişkilerinin de gündemlerinde olduğunu söyledi. “İkili ilişkiler, iki ülke arasında yürüdüğü için bu konuda bir etkileşim sözkonusu olamaz.

Ancak görüşmelerimizden yola çıkarak bilgi paylaşımı yapacağız” dedi. Hüseyin’in sözünü ettiği, 20 Şubat’ta Tahran’a giden IKBY heyetinin yaptığı görüşmeler. IKBY heyetinde bulunan Kürdistan İslam Birliği Partisi'nden Hadi Ali, Tahran dönüşü Rudaw’a konuşmuş ve Tahran’da yaptıkları görüşmelerde Barzani’nin bağımsızlık çıkışlarının da ele alındığını söylemişti.

İran Meclis Başkanı Laricani’nin kendilerine, “İran’ı tehdit etmeyecek adımlarınızı izleyebiliriz” dediğini anlatan Ali, Tahran’ın ‘bekle ve gör’ politikası takip edeceğine inandığını belirtmişti İran medyası ise, Laricani’nin “Irak’ın birliğini önemsediğini” hatırlatarak, IKBY heyetine, “Kürtlerle Irak hükümeti arasına mesafe koymaya çalışanlara izin verilmemeli, çünkü bu ancak düşmanın yararına olur” dediğini aktarmıştı.

Barzani son olarak 23 Ocak’ta, Nisan 2018’deki seçimde Maliki’nin yeniden Başbakan olması durumunda bağımsızlık ilan edileceğini söylemişti. Kerkük petrolleri sorunu Fuad Hüseyin, Ankara ve Erbil arasında imzalanan petrol anlaşmalarının da İstanbul’da görüşüleceğini belirtti. Petrol ihracatı konusunda değinilecek bir gündem maddesi daha var: Tahran ve Bağdat arasında Kerkük petrollerinin ihracatına ilişkin olarak 21 Şubat’ta imzalanan mutabakat zaptı. Bağdat’ta, İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh ve Iraklı mevkidaşı Abdülcabbar El Laibi arasında yapılan, Başbakan İbadi’nin de bulunduğu toplantıda varılan mutabakata göre, Kerkük’ten İran topraklarına yeni bir petrol hattı inşa edilecek. Tahran, Kerkük bölgesindeki petrol rafinerilerinin onarımında da katkıda bulunacak. Kerkük’ten Ceyhan’a uzanan boru hattından halihazırda yapılan ihracat, IKBY’nn denetimi altında. Tahran ve Erbil arasında da bir boru hattı inşası için 2015’te görüşmeler yapılmıştı. Ancak, hem Erbil’in mutabakat metnine itirazları, hem de Bağdat’ın olumsuz görüş bildirmesi sebebiyle anlaşma imzalanamamıştı. Bağdat ve Tahran arasında petrol boru hattı için görüşmeler sürerken, İran destekli Haşdi Şâbi, Kerkük'ün yaklaşık 75 kilometre güneybatısında güçlerinin ve mevzilerinin sayısını artırdı. IKBY basınına konuşan Kerkük’teki Peşmerge komutanlarından Albay Şirvan Muhammed, “Bölgede güçlü bir IŞİD varlığı kalmadı. IŞİD tamamen gittiğinde Peşmerge’yle savaşabilmek için kuvvetlerini artırdıklarını düşünüyoruz” demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı