Ankara Üniversitesi’nde mezuniyete sıkıyönetim

KHK ile 120’nin üzerinde akademisyeni ihraç edilen Ankara Üniversitesi’nde öğrenciler yoğun güvenlik önlemleri ve polis eşliğinde diploma alıyor...

20 Haziran 2017 - 11:05 - Güncelleme: 20 Haziran 2017 - 11:09

KHK ile çok sayıda öğretim üyesi ihraç edilen ve faşist saldırıların hedefi olan İletişim Fakültesi’ne (İLEF) bir sınırlama da mezuniyete geldi. Okul kampusunun olduğu Cebeci yerine mezuniyet töreni rektörlük binasının olduğu Tandoğan’a taşındı.

Özel güvenlik ve polis kontrolü altında temsili diplomalarını alan öğrenciler, ihraç edilen hocalarının isimlerinin yer aldığı pankartı taşıyamadı.

Alanda sadece CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı yürüyüş ile simgeleşen ‘Adalet’ pankartı vardı.

Ankara Üniversitesi’nde KHK ile 120’nin üzerinde akademisyenin ihraç edildiği OHAL sürecinde en çok yarayı alan İletişim Fakültesi öğrencileri kendi kampusları yerine sıkıyönetim önlemleri altında rektörlük kampusunda mezuniyet törenine katıldı. Ancak Rektör Erkan İbiş ve üniversite yönetiminden hiç kimse törene katılmadı.

EEE

İletişim fakülteleri arasında eleştirel medya yaklaşımı ile bilinen İLEF Dekanı Abdülrezzak Altun’un öğrenci ve ailelerine yaptığı konuşmada fakültesinden ihraç edilen 25 öğretim üyesi ve tutuklu 160’a yakın gazeteciden bahsetmemesi dikkat çekti.

Öğrenciler ise mezuniyet için ihraç edilen hocalarının isimlerini yazılı olduğu pankartı Tandoğan Kampusu’nda taşıyamadı. Öğrencilerin üniversite çalışanları tarafından “ailelerinizin gözü önünde müdahale edilecek” denilerek korkutulduğu öğrenildi.

Bazı öğrencilerin hazırladıkları dövizlere ise kampus girişinde el konuldu. Bir öğrencinin hazırladığı “Güzel günler göreceğiz” yazılı dövize de özel güvenlik tarafından izin verilmezken, öğrencinin “Güzel günler de mi görmeyelim” tepkisi dikkat çekti.kaynak CUMHURİYET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi