13 Ekim 1923'de Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla başkent olan Ankara tarihte Aykupa, Angora, Ancyra gibi isimlerle anılmıştır. MÖ 3000 yıllarına dair kalıntılar bulunan Ankara, insanlık tarihi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bu coğrafyanın önemli kentlerinden biri olan Ankara tarihte çok sayıda savaşın da yapıldığı yerdir. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul’dan sonra en kalabalık ikinci şehri olma özelliği de bulunan Ankara’nın nüfusu 2016 yılı verilerine göre 5.346.518’dir. Köylerin mahalle statüsü kazanmasının ardından mahalle sayısı 1433’e çıkmıştır. Ankara'da 25 tane de ilçe bulunmaktadır. Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara’nın etrafı Konya, Eskişehir, Aksaray, Bolu, ankırı, Kırıkkale, Kırşehir ilçeleriyle çevrilmiştir.
Başkent olması ve bürokrasinin bu şehirde olması nedeniyle “Gri Şehir” olarak da nitelendirilen Ankara’da şehirleşme uzak ilçelere doğru devam etse de toplam alanının yarısı hala tarım toprağı olarak kullanılmaktadır.
Ankara Gezilecek Yerler Listesi
Tatilini Ankara’da geçirmek isteyenler için derlediğimiz bu yazımızda Ankara’da gezilecek yerlerin listesini sadece merkez olarak sınırlandırdık. Ankara'nın ilçelerinde gezilecek yerleri sizlere başka bir yazımızda anlatacağız.

1- Anıtkabir
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’i Ankara’da gezilecek yerler listenizin ilk sırasına alabilirsiniz. Ankara’nın Tandoğan semtinde bulunan Anıtkabir’e ulaşım oldukça basittir. Kızılay’dan Ankaray’a binip, Tandoğan Metro İstasyonu’nda inerek Anıtkabir’e gidebilirsiniz. Içerisinde Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Milli Mücadele’nin önemli komutanlarından, ülkemizin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de mezarı bulunmaktadır. Anıtkabir'i istediğiniz saatte ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.
2- Birinci Meclis Binası
Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da başlattığı milli mücadeleyle beraber Ankara’da açılan meclis bugün müze olarak sergilenmektedir. Atatürk’ün özel eşyalarının ve o döneme ait fotoğrafların sergilendiği Meclis, taş mimarisini de bozmadan yıllarca kendisini korumayı başarmıştır. Meclis Ankara’nın merkezi Ulus semtinde yer almaktadır.

3- Hacı Bayram Veli Camii ve Türbesi
1427 yılında yapılan ve Ankara Kalesi’ne yakın bir konumda olan Hacı Bayram Veli Camii ve Türbesi yılın her gününde ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Hem namaz kılıp dua etmek hem de manevi havayı solumak için gelen ziyaretçiler Cami etrafında bulunan hediyelik eşya ve kitap satan dükkanları da ziyaret edebilirler. evresindeki yapıların da restore edilmesiyle beraber Ankara’nın tarihi dokusunun da yansıtıldığı Cami çevresi Ankara’ya gelen ziyaretçilerin ilk uğradığı yerlerden biridir.
4- Hamamönü
İsminin tarihçesi Oğuzlara kadar uzanan Hamamönü 2000’li yıllarda restore edilerek Ankara turizmine kazandırılmıştır. Tarihi Karacabey Hamamı, Taceddin Sultan Cami, Kamil Paşa Konağı, Beynamlızade Konağı, Kabakçı Konağı gibi yapıların bulunduğu bölge 19. Yüzyıl motifleriyle süslenmiştir. Hamamönü’nde bulunan tarihi yapılar, restoranlar ve hediyelik eşya satan yerler ziyaretçilerden yoğun ilgi görmekte ve Ankara’yı ziyaret edenlerin ilk uğradığı yerler arasındadır.
5- Kuğulu Park
Ankara’nın simgelerinden biri olan Kuğulu Park Kavaklıdere’de Tunalı Hilmi Caddesi’nin girişinde yer almaktadır. Ziyarete gittiğinizde parka ismini veren kuğuları parkın içinde görebileceksiniz.


6- Ankara Kalesi
Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Altındağ bölgesinde yer alan Ankara Kalesi’nin tarihi MÖ 2. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yüksekliği 110 metreyi bulan kale 4 kilometrekarelik bir alanın üzerine kurulmuştur. Ankara Kalesi konum itibariyle Hamamönü, Hacı Bayram Veli Camii, eski Meclis binası gibi diğer tarihi yerlere yürüme mesafesindedir.
7- Botanik Parkı
ankaya ilçesinde yer alan Botanik Parkı, Ankara’nın simgelerinden biri olan Atakule’nin hemen yanı başındadır. 65 bin metrakarelik bir alana 1970 yılında kurulan Park, şehrin gri duvarlarından sıkılanların nefes almak için tercih ettiği nadir yeşil alanlardan biridir.
8- Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu’da yaşayan medeniyetlere ait eserlerin ve kalıntıların sergilendiği müze, Ankara Kalesi’nin hemen yanındadır. Müze dünyadaki sayılı müzeler arasında gösterilmektedir.

8 Maddede Sık Seyahat Edenler İçin Ucuz Uçak Bileti Bulma 8 Maddede Sık Seyahat Edenler İçin Ucuz Uçak Bileti Bulma


Kaynak: https://blog.biletbayi.com/ankara-gezilecek-yerler.html