Ankara'da Acil Kodu ile Öğretmen Aranıyor

İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne ‘’acil kod’’ lu resmi yazı ile okulun talebini ileten Bakanlık, öğretmen ihtiyacının ders tamamlama yolu ile karşılanamamakta olduğunu ve ücretli öğretmende bulunmadığını belirtti.

Ankara'da Acil Kodu ile Öğretmen Aranıyor
25 Eylül 2019 - 13:54 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 19:29

İmam Hatip ve meslek liselerini istemeyen öğrencilerin ve aileler için çoğu lise ikili eğitime döndü. Temel liselerin kapatılması sonucu artan taleplerini karşılayamayan bakanlık, binlerce öğrencinin açıkta kalmasına sebep oldu.

Ankara’da binlerce öğretmen fazlası olmasına karşın, fen lisesine öğretmen bulunamadığı ve acil yazı ile ülke genelinde öğretmen arandığı ortaya çıktı.

Merkezi sınavla öğrenci alımı yapan okullar ile sınavsız öğrenci alımı yapan Anadolu liseleri, imam hatip liseleri ve meslek liselerinin kontenjanları ile liseye başlayacak öğrencilerin sayısının eşit olduğunu düşünerek böyle bir yanlışa düştü. Geçen sene meslek liseleri ve imam hatiplere yerleştirilen öğrencilerin aileleri bu yıl nakil döneminde Anadolu liselerine geçebilmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine akın etti. Öğrencilerin çoğu Anadolu liselerinde yer bulamadığı için açık liselere kayıt yaptırdı.

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ise mevzuata aykırı olmasına rağmen sınıf mevcutlarının 40’ın üzerinde olduğu ve okullarda bütün ek alanların sınıf yapıldığının tespiti yapıldı.

 

Son olarak Ankara’nın Güdül ilçesinde Hasan Hüseyin Akdede Fen Lisesi için öğretmen arayan bakanlık, fizik, kimya, matematik, biyoloji gibi alanlarda 14 öğretmeni bulamadı. İlde 5 bin norm fazlası olmasına rağmen, hiçbir öğretmenin başvuruda bulunmadığı belirtilmiştir. 

Bu haber 1997 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort