Anasınıfına esnek eğitim, ücretli ve gezici öğretmen, konteyner modeli geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu ana sınıfı sistemi için çalışmaya başladı. Masada esnek eğitimi modeli de var yani anasınıfı her okulda her gün olmayabilir. Haftalık 10 saatlik bir program ve gezici öğretmen formülü gündemde. Dezavantajlı bölgelerde konteyner sınıflar da seçenekler arasında. Zorunlu anasınıfı yaşının 54 aya çekilmesi de değerlendiriliyor.

12 Kasım 2016 - 19:56 - Güncelleme: 12 Kasım 2016 - 22:38

Sistemin Türkiye genelinde uygulanabilmesi için ise 19 bin derslik, 20 binöğretmene ihtiyaç duyuluyor.
Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimin zorunlu olması hususunda düğmeye bastı ve Eylül ayı sonunda 54 ayını dolduran çocukları da kapsayacak şekilde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirme çalışmalar başlattı.
Öğretmen ihtiyacının karşılanması için ise 3 yıl boyunca yapılacak öğretmen alımlarında anasınıfı öğretmen atamalarına daha fazla kontenjan ayrılması planlanıyor.
Tüm bu atamalar ile 20 bin öğretmenin atamasının yapılamaması durumlarında ise ücretli öğretmenlerden yararlanılması planlanıyor. Ücretli öğretmen alımında 2 yıllık mezunları da değerlendirmeye alınacak.
Bununla birlikte doğu ve güneydoğu bölgelerinde oluşan güvenlik zaafları nedeni ile tam gün eğitim yerine haftalık 10 saat esnek ders programı uygulanavilecek. Bu bölgelerde gezici öğretmen formülü de devreye sokulabilecek.
Bina sorunu yaşayan yerlerde ise okullarda okul öncesi eğitimi verilmesini sağlamak amacı ile konteyner sınıflar oluşturulması planlanıyor. Bu kapsamda dezavantajlı bölgelere 336 konteyner gönderilecek.
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor