Anaokulu 5 Yaşa Zorunlu Hale Geliyor

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre 2020 – 2021 eğitim-öğretim döneminde, 5 yaşındaki minikler eğitim kapsamına alınacak

Anaokulu 5 Yaşa Zorunlu Hale Geliyor
04 Kasım 2019 - 18:17 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 - 18:14

Maliye Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı ile Strateji Başkanlığı ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Yılı Cumhur Başkanlığı Programı onaylayarak yayımladı. Resmi Gazete’nin 4 Kasım tarihli mükerrer sayısında yer alan programda eğitimde köklü değişiklikler ön görülüyor. Programın detayları ise şöyle; erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak, esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak bu amaç doğrultusunda ihtiyaç duyulan ilave derslikler yapılacak.

Bu uygulama fırsat eşitliği temelinde, tüm sınıflarda eğitime erişim olanağı sağlanması hedefi ile Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğun da, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde gerçekleşecek.

 

Okul Öncesi Proje kapsamında derslik ihtiyacı olan küçük yerleşim yerleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerde maliyet olanakları çerçevesinde ana sınıfları yapılacak. İl, ilçe ve mahallelerde derslik ihtiyacı belirlenerek yatırım planları oluşturulacak.

Bu haber 1169 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum