Anadolu liselerine sınavla atanan ile sınavsız atananların norm çizelgesinde birlikte değerlendirilmesi hukuka aykırı

Anadolu Liselerine yazılı sınav neticesinde atanan öğretmenler ile sınavsız atanan öğretmenlerin norm çizelgesinde birlikte değerlendirmeleri hukuka aykırıdır. Norm kadro sıralamasında öncelik yazılı sınav neticesinde atanan öğretmenlerdedir. 

Anadolu liselerine sınavla atanan ile sınavsız atananların norm çizelgesinde birlikte değerlendirilmesi hukuka aykırı
01 Haziran 2018 - 00:34 - Güncelleme: 01 Haziran 2018 - 01:05

Anadolu liselereine atanan öğretmenlerle ilgili önemli bir karara mahkeme tarafından imza atıldı. İdare mahkemesi sınavlı ve sınavsız atanan öğretmenlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen şu anki uygulamayı iptal etti ve sınav kazanarak atanan öğretmenler ile bu okullara sınavsız atanan öğretmenlerin aynı norm kadro çizelgesinde birlikte değerlendirilmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmederek iptal kararı verdi.

Anadolu liselerine atanan öğretmenlerden sınavla atananlar ile sınavsız atananların aynı norm kadro çizelgesinde değerlendirilmesi hukuka aykırı bulundu. Yalnız bu hukuka aykırı durma rağmen mağdur olan öğretmenlerin başvuruları okul/kurm idareleri tarafından dikkate alınmıyor.Konuya ilişkin olarak İİzmir 2. İdare Mahkemesi'ne açılan davada, 2016/1631 Esas ,2017/2203 karar no ile, sınavla atanan öğretmenin norm fazlası sayılmasına dair işlemin İPTALİNE karar verilmiştir.


Milli Eğitim Bakanlığı bu mahkeme kararını uygulamaya koyarsa ve norm kadro yönetmeliğini bu doğrultuda güncellerse hem binlerce öğretmen boş yere mahkemelere gitmeyecek, hem de devletimiz boşuboşuna binlerce mahkeme harcı ödemeyecektir.


 


Bu haber 4880 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hasan yurt
    1 ay önce
    Sayın editör bu konu hakkında 2021 yılı içerisinde güncel farklı farklı değerlendirme var mı acaba ? Şuan böyle bir durumla karşı karşıyayım öneriniz nedir ?