Anadolu Eğitim Sendikası'ndan Toplu Sözleşme Hakkında Uyarılar!

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri Muhammed Ali Gezici tarafından toplu sözleşme hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Anadolu Eğitim Sendikası'ndan Toplu Sözleşme Hakkında Uyarılar!
25 Haziran 2019 - 15:30

Anadolu Eğitim Sendikası resmi internet sitesinde yapılan duyuruda, Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri Muhammed Ali Gezici'nin değerlendirme ve görüşlerine yer verildi. Önümüzdeki Ağustos ayında 2020-2021 yıllarını kapsayacak 5. Dönem Toplu Sözleşme'nin imzalanacağını hatırlatan Gezici, uzun yıllardır memurların hakları için ortaya konulan iradelerin memurların haklarını almaktan öte iktidar ile işbirliği sözleşmelerinden öteye geçemediğini vurguladı.

Hükümet karşısında memurların hak ettiği özlük haklarına ulaşabilmesi için imzalanması gereken toplu sözleşmelerin adeta hükümetin “Bu kadar yeter, daha fazla verilmeyecek” emrinin yerine getirildiği bir metinden başka bir şey olmadığını belirten Gezici, bunun nedenini ise; memur adına toplu sözleşme imzalayan iradenin bir irade ortaya koymak yerine hükümetin verdiğini herhangi bir pazarlığa girişmeden kabul edilmesi olarak tanımladı.

Yetkili sendikanın üye sayıları ile en fazla olduklarını ve yetkili olarak bu sözleşmeyi kendilerinin imzalayacağı gazelini okumaktan fazlasını yapmadığını belirten Gezici, önümüzdeki toplu sözleşme döneminde memuru ezdirmeye devam edileceğini ifade ederek, geçmişte böyle olduğuna ve şimdi de değişecek gibi görünmediğine dikkat çekti.

“isteyeceksin ve alacaksın”

Toplu sözleşme görüşmeleri üzerine hikâye yazma gibi bir niyetlerinin olmadığını ifade eden Gezici, yetkili konfederasyonun da konuyu hikâyeleştirerek “çok istedik çok aldık” aldatmacasına bürünmesini istemediklerini belirtti. Yetkili sendikanın elindeki yetkiyi vicdan muhasebesinden geçirerek ne için masaya oturduğunu düşünerek hareket etmesi gerektiğine işaret eden Gezici, “isteyeceksin ve alacaksın” ilkesini hayata geçirmeyecek bir konfederasyonun varlığının bir anlam ifade etmeyeceğini ve bunun hesabının elbet bir gün sorulacağını kaydetti.

Yetkili memur konfederasyonunun geçtiğimiz aylarda toplu sözleşme taleplerini sıraladığını hatırlatan Gezici, ancak bu taleplerin arkasında ne kadar duracaklarını, memur zam oranının olmadığı bu taleplerde algıyı “bakın neler neler istiyoruz” balonuna hava basar gibi davranan yetkili konfederasyonu bekleyip göreceklerini ifade etti.

Kaynak: Anadolu Eğitim Sendikası

Bu haber 646 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum