"Almanya'da yeni göreve başlayan bir öğretmenin maaşı aylık 25.000 TL"

Memur maaş zammı üzerinden yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıklayan CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye'deki memurların %70'inin yoksulluk sınırının altında bir maaşla geçinmeye çalıştığını belirtti.

"Almanya'da yeni göreve başlayan bir öğretmenin maaşı aylık 25.000 TL"
20 Temmuz 2019 - 11:57

Ataması yapılmayan öğretmen ve sağlık personelinin atanamama nedenini örtülü ödenekten yapılan yüksek harcama olarak gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden 5 ayda yapılan harcama tutarının 250.000 öğretmen ve hemşirenin maaşına denk geldiğini söyledi.

Memur maaş zammı ile ilgili yaptıkları araştırmayı açıklayan Veli Ağbaba, Türkiye'de memurların %70'inin yoksulluk sınırının altında bir maaşla geçinmeye çalıştığını ve Avrupa Birliği'ndeki memurların Türkiye'deki memurların yaklaşık 4.4 katı maaş aldıklarını belirtti.

Öğretmen ve hemşirelerin atanamadığını öğretmen haber kapsamında aktaran Ağbaba, sarayın örtülü ödenekten yılın ilk 5 ayında yaptığı 1 milyar TL üzerindeki harcamanın 250.000 öğretmen veya hemşirenin aylık maaşına denk gelmekte olduğunu vurguladı. Temmuz zammından sonra memur maaşlarının analizine ilişkin çalışmaların ayrıntılarını paylaşan Ağbaba, belirlenen en düşük memur maaşının 8 bin TL olan yoksulluk sınırından 2.5 kat daha aşağıda kaldığını açıkladı. Avrupa Birliği ülkeleri genelinde en düşük ortalama memur maaşının 2.500 Euro olduğunu belirten Veli Ağbaba, AB memurunun Türkiye'deki memurdan 4.4 kat daha fazla maaş aldığına dikkat çekti.

“Almanya'da yeni göreve başlayan bir öğretmenin maaşı aylık 4.000 Euro”

24 Haziran 2019 seçimleri öncesinde memurlara 3600 ek gösterge sözü verildiğini hatırlatan Veli Ağbaba, öğretmenler ve sağlık personelinin ekonomik durumu ile Avrupa Birliği ülkelerinde çalışan öğretmen ve sağlık personelinin ekonomik durumu arasında büyük fark oluştuğunu dile getirdi. Buna ilişkin örnek veren Veli Ağbaba, Almanya'da yeni göreve başlayan bir öğretmen maaşının aylık 4.000 Euro olduğunu ve bunun 25.000 TL'ye karşılık geldiğini ifade etti.

Bu haber 2446 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • herif
    2 yıl önce
    bizimki de 3800 çok fark yok yani vekilim.... tabi rakamın sonundaki TL, Dolar ibaresini yok sayarsak..:-)))