Almanya'da büyük yankı uyandıran olayla ilgili olarak hükumet yetkilileri ise sessizliğini koruyor. Hükumetten olayla ilgili bilgileri olmadığı yönünde açıklama gelirken, Alman yargıtayı ise vergi iadesi yolsuzluğunda ilgili kişi ve kurumlara yapılan vergi iadelerine el konulacağı yönünde karar aldı.

Cum-Ex skandalı kapsamında  Şansölye Olaf Scholz’un e-postalarınının incelenmeye alınması Almanya'da adeta şaşkınlık yarattı. ‘Cum-Ex skandalı’na adı karışan Scholz’un maillerinin savcılık tarafından incelendiğinin ortaya çıktığı bildirildi.

7 YILLIK SÜRE MERCEK ALTINDA

Hamburger Abendblatt gazetesi haberinde, Hamburg Savcılığının Cum-Ex skandalına ilişkin olayla ilgili olarak 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Scholz’un gönderdiği ve kendisine gelen tüm e-maillerin incelendiğine yer verdi.
Gazetenin Hamburg Parlamento Araştırma Komisyonuna dayandırarak verdiği haberine göre, o dönemde Hamburg Eyalet Başbakanı olarak [email protected] mail adresini kullanan Scholz’un özellikle Warburg Bank’ın 47 milyon vergi borcunun talebinden feragat edilmesindeki rolüyle ilgili olarak mail trafiğinin savcılık tarafından incelendiği yer aldı.
Scholz, 2011 - 2018 yılları arasında Hamburg Belediye Başkanlığı yapmıştı.

'DEVLET MİLYARLARCA EURO ZARARA UĞRATILDI'

Alman basınında geniş yer bulan iddiaya göre, bu dönemde, Hamburg merkezli özel Marburg Bank öncülüğünde hiç ödenmeyen vergiler için vergi iadesi alınarak devlet milyarlarca Euro zarara uğratıldı.

Norveç'te Kuran-ı Kerimi Yakma İzni İptal Edildi Norveç'te Kuran-ı Kerimi Yakma İzni İptal Edildi

YARGITAY KARARINI VERDİ: VERGİ İADELERİNE EL KONULACAK

Devlete verilen zararın 30 milyar Euro’nun üzerinde olduğu belirlenirken, Almanya’da Yargıtay, bu uygulamanın yasalara aykırı olduğuna ve alınan vergi iadelerine el konulmasına karar verdi.
Ayrıca SPD’li Federal Meclis eski milletvekili Johannes Kahrs’ın hesabının bulunduğu Sparkasse’de kiraladığı kasada 200 bin Euro’nun üzerinde nakit para çıkması ve vergi kaçırdığı suçlamasıyla ilgili olarak da Başbakan Scholz’un maillerinin elden geçirilmesinin ilişkili olduğu da iddia edildi.

HÜKÜMETTEN İLK AIKLAMA: HABERİM YOK

Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Başbakan Scholz’un maillerinin Hamburg Savcılığı tarafından incelendiğine dair bir bilgisi olmadığını söyledi. Hebestreit, 'Başbakan Scholz’un gizli ve saklayacak bir şeyi yok' dedi.