Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Teklifleri Değerlendirmesi

Toplu sözleşme teklifleri ile ilgili olarak devlet televizyonunda canlı yayında açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı değerlendirmeleri de Twitter hesabından paylaştı.

Ali Yalçın'dan Toplu Sözleşme Teklifleri Değerlendirmesi
26 Temmuz 2019 - 16:02

Toplu sözleşme tekliflerine ilişkin olarak devlet televizyonunda yayınlanan programa konuk olan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hem 2020 ve 2021 yıllar için teklif edilen rakamları hem de masada görüşülecek talepler hakkında bilgiler verdi. 1 Ağustos'ta başlayacak olan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yalçın, canlı yayın programında Memur-Sen'in tekliflerinden bahsetti ve kamu işveren heyetinden beklentilerini dile getirdi.

Memur-Sen'in Zam Talepleri

5. Dönem Toplu Sözleşme'nin toplumdaki 20 milyon kişiyi doğrudan ve toplumun tamamını dolaylı olarak ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayan Yalçın, 2020 yılı için önerdikleri rakamın %8+7 zam, %3 refah payı ve 200 TL de taban aylığa zam olduğunu açıkladı. 2021 yılı için de %6+6 zam, %2 refah payı istediklerini belirten Yalçın, istedikleri rakamların son derece rasyonel ve son derece makul olduğunu ifade etti.

Sözleşmeli istihdam türlerinin kamuda kaldırılması talebinin de masaya getirileceğini aktaran Yalçın, kamuda şu anda çok çeşitli sözleşmeli istihdam türü bulunduğunu hatırlattı. Her kurumun kendi mevzuatına göre sözleşmeli istihdam gerçekleştirdiğine dikkat çeken Yalçın, bu bağlamda ciddi anlamda çalışma barışının bozulmuş durumda olduğunu kaydetti. Kamuda süresiz sözleşmeli personel sayısının 300 bine yaklaştığını söyleyen Yalçın, kamuda kadrolu istihdamın olmasını ve sözleşmeli istihdamın ortadan kaldırılmasını istediklerini belirterek, kamuda bu karmaşanın bitmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Eğitim Bir-Sen

Bu haber 786 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum