Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali yalçın, Anayasa Mahkemesinin Öğremtenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerinin iptaline ilişkin başvuruyu değerlendirmek üzere yaptığı oturumun ardından aldığı erteleme kararına ilişkin açıklama yaptı.

Anayasa Mahkemesi bugünkü oturumda Öğretmenlik Meslek Kanunu erteleme kararı ve 3 büyük sendikanın görüşüne başvurma kararı aldı.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sosyal medya üzerinden AYM kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

MEB'den sınıf öğretmenlerine ek ders konulu resmi yazı MEB'den sınıf öğretmenlerine ek ders konulu resmi yazı

Ali Yalçın Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemli davada Anayasa Mahkemesinin erteleme kararına ilişkin yaptığı açıklamada şunları göyledi:

''Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemli davada Anayasa Mahkemesinin; Eğitim-Bir-Sen’in ve en çok üyeye sahip diğer iki sendikanın görüşlerini alma yönünde karar alması, katılımcı demokrasi ve hak arama özgürlüğü adına olumlu bir adımdır. AYM’nin bu kararı, Eğitim-Bir-Sen olarak hazırladığımız “ÖMK Taslağı” içinde yer alan önerilerimizin, mevcut kanunun aksayan ve düzenleme gerektiren yönlerinin, öğretmenlerimizin beklentilerinin yüksek mahkeme tarafından da anlaşılmasına vesile olacaktır. Paylaşacağımız görüşlerin, öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak, toplu sözleşme talebimiz ekseninde öğretmenlikte geçen hizmet süresinin esas alındığı bir kariyer düzenlemesine kapı aralayan sağlıklı bir karara yardımcı olmasını umuyoruz. Anayasa Mahkemesinin 2008 yılındaki kararıyla oluşan kaosun, yaşanan hak kayıplarının, mağduriyetlerin, adaletsizliklerin ve eşitsizliklerin, verilecek yeni karar ile tekerrür etmemesi en büyük temennimizdir.'' ifadelerini kullandı.