Ali Yalçın'dan (Memur-Sen) zam teklifi açıklaması

Hükumetin yeni 3.5+3,5 ve 4+5'lik zam tekliflerine ilişkin açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşme sürecini düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Yalçın, yapılan teklifin müzakere edilebileceğini ama teklifin imzaya uzak olduğunu açıkladı.

Ali Yalçın'dan (Memur-Sen) zam teklifi açıklaması
21 Ağustos 2017 - 18:13

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın yaptığı açıklamalar

4. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinin başlangıcından bu yana 21 gün geçti ve an itibariyle, müzakere aşaması için son 8 saatlik dilimdeyiz.

Geldiğimiz aşama itibariyle;

önümüzdeki 8 saat, Türkiye'yi rahatlatacak, kamu görevlileri açısından huzur ve mutluluk eşiği oluşturacak ve her iki tarafça gönül rahatlığıyla imza altına alınacak toplu sözleşme metni yazmak için yeterli bir zamandır.

14 Ağustos itibariyle Kamu İşveren Heyeti tarafından bize sunulan 3+3+3+3 şeklindeki teklifi, kesin bir dille müzakere edilemez bulmuş ve bunu açık bir dille ifade etmiştik.

14 Ağustos'tan bugüne, masanın yetkili özneleri, farklı vesilelerle ve yöntemlerle hem kendi aralarında hem de söz sahibi öznelerle ve kurumlarla toplu sözleşme diplomasisi yürüttü.

Memur-Sen olarak biz, sadece toplu sözleşme süreciyle ilgili olarak değil genel itibariyle ve karşılıklı pazarlık olan bütün süreçlerde, uzlaşmaya, çözüme ve paydaşlığa odaklı bir çerçeveyle hareket ediyoruz.

4. Dönem Toplu Sözleşme sürecinin ilk anından itibaren de bu doğrultuda hareket ettik.

Tekliflerimizin maaş zammıyla ilgili bölümünü İşveren/Hükümet tarafına tercih fazlalığı oluşturmak adına 3 alternatifli hazırladık.

İstedik ki, Hükümet bu tekliflerin oluşturulmasına esas olan bütçe yükü ya da geniş kapsam gibi farklı alt yapıları dikkate alarak bize makul ve makbul tekliflerle gelsin.

Bugün Kamu İşveren Heyeti tarafından bize iletilen 2018 yılı 3,5+3,5 ve 2019 yılı için 4+5 teklifleri, makul ve makbul olana doğru yaklaşma noktasında önemli bir adımdır. Fakat yeterli ve ikna edici değildir.

Bize sunulan teklif, enflasyon farkı noktasında her iki yılda da hatta her altı aylık dönemde de artış yapılması ihtimali yüksek olan tekliflerdir.

Oysa, Memur-Sen olarak biz başlangıçtan bu yana diyoruz ki; kamu görevlilerine maaş zammını enflasyon değil masa versin.

Maaşlarımızı enflasyon oranları üzerinden tahmin etmeyelim, toplu sözleşme metnine bakarak kesin olarak hesaplayabilelim.

Önce enflasyonu sonra da maaşını tahmin etmek durumunda olan kamu görevlileri yerine, iki yıl öncesinden önümüzdeki iki yıllık dönemde herhangi bir aydaki maaşını kesin olarak hesaplayabilecekleri bir toplu sözleşme metni oluşturalım ve zam oranı belirleyelim.

Bize bugün iletilen teklif ne yazık ki böyle bir imkanı vermekten uzaktır. 
Bize sunulan teklif, kamu görevlilerini memnun etmekten, geleceğe dair güven duygusu vermekten uzaktır.

Kamu görevlilerinin büyümeden pay almasına imkan sağlamaktan, enflasyona karşı korumaktan uzaktır.

Bu kadar uzak olunan hususun varlığı karşısında, bu teklifi imzalamaya yakın olmak bizim için söz konusu değildir.

Bize göre, masaya gelmesi gereken 4-5 puan daha var.

Bu noktada, masanın imzaya hazırlanması, kaleme mürekkep konulması için masaya konulacak ve bize sunulacak birkaç puana ihtiyaç var.

Puan yerine, ek ödeme ya da taban aylık noktasında artış öngören tutar ya da toplu sözleşme ikramiyesini artırmaya dönük yeni bir hamle de, kalem ile kağıt arasındaki mesafeyi kısaltmamıza ve imza atmamıza kaynak teşkil edebilir.

Evet, Kamu İşveren Heyeti'nin müzakere sürecinin son günü itibariyle deklare ettiği teklif müzakereye uygun fakat imza atmaya uygun değildir.

Bu teklif, kamu görevlilerinin beklentilerine dönük bir bakışın yapıldığını ve fakat beklentinin tam olarak görülmediğini gösteriyor.
Kamu görevlilerinin beklentilerine, Memur-Sen'in tekliflerine bakıldığında, görülmesi gereken her şeyin görülmediği anlaşılıyor. 
Önemli bir adım atılmış fakat bu adım Memur-Sen'in tekliflerine, kamu görevlilerinin haklı beklentilerine yakınlaşmayı tam olarak sağlayamamıştır.

4. Dönem Toplu Sözleşme süreci halen devam etmektedir.

Süreci uzlaşmayla tamamlamak için gereken zamana sahibiz fakat gereken zam puanlarına henüz sahip değiliz.

Bu anlamda, masayı müzakere aşamasından imza aşamasına taşımak için, birlikte ter akıtmamız gereken önümüzdeki süreyi doğru oranlara ulaşmak için kullanmak durumundayız.

Kamu İşveren Heyeti'nin bugün sunduğu teklife karşı bizim durduğumuz nokta nettir.

Attıkları adım için teşekkür ediyor ve birkaç adım daha atmalarını bekliyoruz.

Amacımız uzlaşmak ve Türkiye'nin büyümesini hakça paylaşmak.

Hedefimiz, kamu görevlilerinin hak ettiği maaş rakamlarını bordrolarına yansıtmak.

Hayalimiz, daha müreffeh bir Türkiye'yi birlikte kurmak ve kamu görevlilerine bu refahtan pay aktarmak.

Bütün bunlar için, masaya yeni oranların gelmesi gerekiyor.

Çok yüksek oranlardan bahsetmiyoruz.

Türkiye'nin kasasının, Türkiye'nin gücünün, birikiminin, potansiyelinin karşılayabileceği oranlar istiyoruz.

Kamu İşveren Heyeti'nin bugün sunduğu teklife karşı bizim durduğumuz nokta nettir.

Attıkları adım için teşekkür ediyor ve birkaç adım daha atmalarını bekliyoruz.

Amacımız uzlaşmak ve Türkiye'nin büyümesini hakça paylaşmak.

Hedefimiz, kamu görevlilerinin hak ettiği maaş rakamlarını bordrolarına yansıtmak.

Hayalimiz, daha müreffeh bir Türkiye'yi birlikte kurmak ve kamu görevlilerine bu refahtan pay aktarmak.

Bütün bunlar için, masaya yeni oranların gelmesi gerekiyor. Çok yüksek oranlardan bahsetmiyoruz.

Türkiye'nin kasasının, Türkiye'nin gücünün, birikiminin, potansiyelinin karşılayabileceği oranlar istiyoruz.

Biz, bu oranlar geldiğinde imza atarız ve İşveren Heyeti ile birlikte kamu görevlilerinin çifte bayram yaşamasını sağlarız.

Çifte bayram için, toplu sözleşmenin her iki yılına birkaç puan ilave edilmesi yeterli olacaktır.

Biz umuyor ve inanıyoruz ki; Türkiye'yi büyütme noktasında ter akıtanlar ve sonuç alanlar, bu noktada kendilerinin asli paydaşı olan kamu görevlilerini mutlu etmek için masaya ilave puanlar aktaracaktır.

Biz, inanıyoruz ki; Türkiye'nin geleceğine değişim ve gelişimlerle yön verilen yakın tarihin mimarları, kamu görevlilerinin yakın geleceğindeki, önümüzdeki iki senedeki maaşlarını adalet ve hakkaniyetle uyumlu bir değişime evirecektir ve masaya ilave puanlar getirecektir.

Mevcut durum itibariyle, müzakereye hazır, imzaya uzağız. Adım atılır ve birkaç puan masaya sunulursa; müzakere süreci biter ve imzalar karşılıklı olarak atılır.

Atılan imzalarla, huzurlu ve mutlu insanlar kitlesine doğrudan 5 Milyon 100 bin dolaylı olarak 20 Milyon insan katılır.
 

Bu haber 3891 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum