Alan Öğretmenleri İçin İşbaşı ve Mesleki Gelişim Eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın alan öğretmenlerinin eğitimine yönelik olarak başlattığı işbaşı ve mesleki gelişim modeli kapsamında 4 ayda 1.723 öğretmen eğitimlerini tamamladı.

Alan Öğretmenleri İçin İşbaşı ve Mesleki Gelişim Eğitimi
24 Nisan 2019 - 17:51

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılının ilk 4 ayında 1.723 öğretmenin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimini tamamladığı belirtildi. Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde görevli alan öğretmenlerinin eğitimlerine sektörel destekler verilmesine yönelik olan uygulamanın ilk meyvelerini toplamaya başladıklarını kaydeden Özer, “2023 Eğitim Vizyonu” ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Bakan Yardımcısı Özer, mesleki eğitimde hızlı adımlar atmaya ve kronik sorunları çözmeye başladıklarını ifade etti. Proje kapsamında çeşitli sektörler ile yapılan işbirliğinde önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Özer, mesleki eğitimde İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılmasına yönelik açılımlar yapıldığını söyledi.

Toplam 8.400 Alan Öğretmenine Eğitim Verilecek

2019 yılı itibari ile toplamda 8.400 öğretmene yönelik olarak işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi planlamasının tamamlandığını ve uygulamaya konulduğunu aktaran Özer, ilk defa gerçekleştirilen uzaktan eğitim yöntemi sayesinde 850 öğretmenin 40 saatlik uzaktan eğitimlerini tamamladıklarını kaydetti. Son 6 ay içerisinde çeşitli sektörler ile kurdukları işbirliği çerçevesinde alan öğretmenlerinin işbaşı ve mesleki gelişim eğitim kısmının planlandığını söyleyen Özer, yeni yapılacak işbirlikleriyle alan öğretmenlerinin eğitimlerine yönelik işbaşı eğitim sayısının arttırılacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında işbirliği protokolleri kapsamında 56 eğitim faaliyetinde 1.057 öğretmenin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi aldığı öğrenildi. 2019 yılının ilk 4 ayında da yine işbirliği protokolleri kapsamında 41 eğitim faaliyetine 1.723 öğretmenin katıldığı kaydedildi.

Bu haber 844 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort