Alan değişikliği yapabilecek branşlar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir süre önce açıklanan alan değişikliği ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Alan değişikliği yapılabilecek branşlar belli oldu.

15 Eylül 2017 - 18:11 - Güncelleme: 15 Eylül 2017 - 18:59

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alan değişikliğine ilişkin olarak yapılan açıklama ile alan değişikliği yapılabilecek tarihler açıklandı.

Alan değişikliği ile ilgili geçmiş dönemden bir bilgilendirme yazısı:  

a) Mezun oldukları yükseköğretim programı itibarıyla alanları; Fizik, Kimya, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri olup ilköğretim kurumlarının Fen Bilgisi, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmenliklerine atanmış olanlar, istekleri hâlinde mezun oldukları yükseköğretim programı itibarıyla Esaslar eki Çizelge doğrultusunda alanlarına alan değişikliği işlemleri yapılabilir.  
b) İlköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlar; 
Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı;  
Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya;
İlköğretim Matematik alanına Matematik;  
Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların alan değişikliği işlemleri yapılabilir. 
Fakat bunun dışında örneğin sınıf öğretmenlerin branş öğretmenliği veya okul öncesi öğretmenliği alanına alan değişikliği yapılamaz. Bu alanların değiştirilebilmesi için Talim Ve Terbiye Kurulunca hangi alan öğretmenlerin seminer, kurs, hizmetiçi eğitim alarak hangi alanlara geçebileceği ve bunun için ne kadar seminer, kurs, hizmetiçi eğitim alacağının belirlenmesi ve seminer, kurs, hizmetiçi eğitimlerin hangi kurumlar tarafından verilebileceğinin 80 sayılı Talim Ve Terbiye Kurulu Kararına bu yönde bir geçici bir madde eklenerek düzenlenmesi gerekmektedir.  
Norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerinin yan alanlarına göre branş öğretmenliğine geçişi için okullardan sınıf öğretmenlerinin yan alanları istenerek bu öğretmenlerin yan alanlarına alan değişikliği yapılabilir.
Tekin'den maaş karşılığı ders doğudaki öğretmen ve tayin açıklaması
 
ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ


 


YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • deniz
  4 hafta önce
  Okulöncesi ogretmenleri neden gecmisteki gibi cocuk gelisimi ogretmeni olamiyor.ayni egitimler aliniyor universitede ayrica hali hazirda gorev yapan bircok cocuk gelisimi ogretmeni okuloncesi mezunu.yas ilerledikce bu bransta calismak zorlasiyor.bizlere de alan degisikligi hakki verilmelidir
 • messo
  1 ay önce
  sayın hocam.okul önceciyim.90 saatlik kurs belgem var teknoloji tasarım dersi dışında okul öncecilerin hiç bir alana geçmesi mümkün değil.özel sebeblerden dolayı okul öncesinden teknoloji tasarım alanına geçmek istiyorum ama sanırım bu mümkün olmuyor doğru mu anladım sizi acaba
 • mehtap
  1 ay önce
  yönetmelik çerçevesinde alan değişikliği olmalı bıranşlara kısıtlama getirmek doğru değil diplomaya dayalı bir değişikliği bütün öğretmenler hak ediyor.Teknoloji tasarım dersinde çok sayıda norm fazlası var ve kendi alanlarına geçmeleri çok daha doğru olur örneğin benim gibi norm kadro fazlası bir öğretmenin mezun olduğu okuldan aldığı diplomayı kullanarak kendi branşında çalışmayı istemesi kadar doğal bir şey yoktur eğitim açısından da en doğrusu budur.
 • Nuriye
  2 ay önce
  Okul öncesi öğretmeni dışında branşta olan arkadaşların sertifika programları ile bu branşta görevlendirilmeleri hoş karşılanmaktadır,geçmişte uygulanmış ne yazık ki
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı