AKP için vekillik tartışması

16 Nisan'da kabul edilen yeni anayasa sonrası AKP'ye resmen üye olan ve önceki gün yapılan olağanüstü kongre ile AKP Genel Başkanlığı sıfatına yeniden kavuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut genel başkan Binali Yıldırım'ı da vekili yaptı. Başbakan Binali Yıldırım cumhuriyet tarihinde daha önce hiç görülmemiş bir şekilde "Başbakan ve parti genel başkan vekili" ünvanını aldı. Ancak kongre sonrası tartışmalar da alevlendi. Hukukçular ve CHP bu durumun anayasaya aykırı olduğunu savundu. İşte hukukçulara göre AKP'ye ağır cezaların kesilmesine neden olabilecek 'vekillik' olayının detayları...

23 Mayıs 2017 - 09:14 - Güncelleme: 23 Mayıs 2017 - 21:16

AKP’de yapılan olağanüstü kongre ile Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP Genel Başkanlığına, Başbakan Binali Yıldırım da ‘AKP Genel Başkan Vekilliğine’ seçildi. Ancak Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP Genel Başkan Vekili ve AKP Meclis Grup Başkan Vekili olmasına hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan itiraz geldi. Ağaoğlu, durumun Siyasi Partiler Yasasına aykırı olduğunu savundu.

YARGITAY ONAYLAMAZ’

Son Söz gazetesine konuşan Eminağaoğlu: “Siyasi Partiler Yasasının 15. Maddesinin 5. Fıkrası şöyle: “Parti tüzüğü, genel başkana görevinin yerine getirilmesinde ve yetkilerinin kullanılmasında yardımcılık etmek üzere genel başkan yardımcısı ve genel sekreter adlarıyla gerekli gördüğü sayıda yardımcılar öngörebilir. Bunların ne suretle seçileceği, görev ve yetkileri parti tüzüğünde gösterilir.” 1983'de Kenan Evren döneminde çıkarılan siyasi partiler yasası partilerdeki görevleri böyle tanımlıyor yani dediğiniz gibi Genel Başkan Vekili” diye bir makam yok.

Çünkü parti üyeleri arasında eşitsizlik yaratır. Bu durumda AKP tüzüğünü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı onaylayamaz ve bir yazı ile AKP'ye süre vererek bu tüzük maddesinin iptalini ister.” dedi.

FOTO:İHA – Arşiv- Hukukçu Eminağaoğlu AKP’nin son kongresini değerlendirdi.

“HAZİNE YARDIMI BİLE KESİLEBİLİR”

Ağaoğlu, AKP’nin söz konusu iptal istemine yanıt vermemesi durumunda olacakları ise şöyle anlattı;  “Başsavcı Anayasa Mahkemesine AKP'ye ihtar verilmesi ve Genel Başkan Vekilliğinin iptali için başvuruda bulunur.  Anayasa mahkemesi AKP'ye ihtar verir ve uygulanmaz, Binali Yıldırım da Genel Başkan Vekili olarak seçilirse; Anayasa Mahkemesine AKP'nin devlet bütçesinden aldığı hazine yardımının tamamen iptali ya da bir kısmının iptali için karar alır.Gerçekten önemli bir hukuki hata AKP'nin yaptığı.”

Kendisi de eski bir savcı olan Ağaoğlu; Başbakan Binali Yıldırım’ın hem Genel Başkan Vekilliğini hem de Meclis Grup Başkan Vekilliğini üstleneceğine ilişkin kulis bilgisi hakkında ise “Bu da başka bir hukuki hata olur. Bakın siyasi partiler yasasının 32. Maddesinin 1. Fıkrası şu hükmü getiriyor: “Siyasi partilerin merkez karar ve yönetim kurullarına üye olanlar, o partinin Türkiye Büyük Millet Meclisi parti grubu yönetim kurulunda görev alamazlar.” yorumunda bulundu. Ağaoğlu; Binali Yıldırım’ın tüm bunlara rağmen Grup Başkanvekili seçilmesi durumunda ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının; AKP'ye bu seçimin iptali için yazı göndererek 30 gün içinde görevden el çektirilmesini isteyeceğini söyledi. Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü “Bu değişiklik yapılmazsa Anayasa Mahkemesi tarafından dava açılarak Hazine yardımının kısmen ya da tamamen kesilmesine karar verilir. Başsavcı hiç birisini yapmazsa da açıkça görevi ihmal suçu işlemiş olur ve Yüce Divan'da yargılanması gerekir”
FOTO:SÖZCÜ – CHP’li Özgür Özel son AKP kongresini değerlendirdi.

BİR İTİRAZ DA CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL’DEN

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nda cumhurbaşkanının partisiyle aidiyetinin kesilmesi maddesinin olduğunu belirterek “AKP kongresinde yürürlükte olan bir kanunun hükümlerine açık bir şekilde aykırılık yapılmıştır. CHP olarak buna itirazlarımız olacak” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında AKP’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özgür Özel, CHP olarak kongreye katılım sağlamadıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nun 4’üncü maddesine göre Cumhurbaşkanının partisiyle bağının kesilmesi gerektiğini kaydetti. Özel şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı seçim kanunun 4’üncü maddesi yerinde duruyorken, ne diyor dördüncü madde eğer cumhurbaşkanı seçilen kişinin bir partiye aidiyeti varsa o parti ile bağı kesilir. Anayasadaki bağlayıcılık ortadan kalktı bu ama Cumhurbaşkanı seçim kanunundan kalkmadı. Diyorki eğer cumhurbaşkanı seçilen kişini bir partiye aidiyeti varsa o parti ile bağı kesilir. İlla bu anayasa değişikliğine uygun olarak cumhurbaşkanı bir partiye üye olmak istiyorduysa öncelikle yapılması gereken kendilerinin uyum kanunu dediği, bizim meşru göremediğimiz anayasaya kanunlarda yapılacak gayrimeşru değişiklikler olarak itiraz ettiğimiz bir değişiklik yapılıp cumhurbaşkanı seçim kanunun dördüncü maddesinin kaldırılması gerekirdi. Dün AKP kongresinde yürürlükte olan bir kanunun hükümlerine açık bir şekilde aykırılık yapılmıştır. O zaman hiçbir kanunda uyum çalışması yapmayın. CHP olarak bu konuda itirazlarımız olacak.”

“BİNALİ YILDIRIM’I GRUP BAŞKANI SEÇERSENİZ MKYK’DA İSTİFA ETMESİ LAZIM”

Özgür Özel, AKP MKYK listesinde olan Binali Yıldırım’ın partisinin grup toplantısında konuşabilmesi için bu görevinden istifa etmesi gerektiğini bildirerek şöyle dedi: “Bir diğer kanunsuzluk hali Sayın Binali Yıldırım’ın bu hafta içinde yapılacak olan bir kapalı grup toplantısında partinin genel başkanı milletvekili olmadığı durumda milletvekilleri içinden bir grup başkanı seçilir hükmüne dayanarak bu AKP’nin grup içi yönetmeliğinde de yazıyor. Siyasi partiler kanununda; Siyasi partilerin MKYK’sına üye olanlar o partinin TBMM parti grubu yönetim kurulunda görev alamazlar. Sayın Binli Yıldırım, MKYK’ya girdiyse ve o sıfatla genel başkan vekilliği yapacaksa burada grup başkanı olamaz. Burada grup başkanı olursa orada MKYK üyesi olamaz. Vekilin istifa zorunluluğunun olduğu bir yerde asil seçiyorlar ve iki tarafta birden görev yapıyor. AKP grubunu uyarıyoruz; Binali Yıldırım’ı grup başkanı seçerseniz MKYK’dan istifa etmesi lazım. MKYK’da duracaksa ve genel başkan vekili olacaksa buraya başka bir grup başkanı seçmeniz lazım. Eğer bunu yapmazsanız Anayasa, iç tüzük kendi yönetmeliğinize aykırılık yaparsınız. BU kadar da değil. Anayasada bir değişiklik yapıp, onu şaibeli ve mühürsüz yüzde 51 ile hayata geçireceksiniz, apar topar diğer kanunlarda bu kadar açık aykırılıklar varken gelip bunları ‘ben cumhurbaşkanı oldum, başbakanı muavin koltuğuna koydum’ bunu yapamazsınız. Burada gördüğümüz iş kanun tanımazlık, hukuk tanımazlıktır.”KAYNAKSÖZCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !