Akdeniz Diyeti Nedir ve Neden Tercih Etmeliyiz?

Son yıllarda uzmanların önerdiği diyetlerin başında gelen Akdeniz diyeti, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir araştırma projesine de konu olmuş ve bu araştırma sonunda yaşlanmayı geciktirdiği bilimsel olarak ispat edilmiştir.

Akdeniz Diyeti Nedir ve Neden Tercih Etmeliyiz?
11 Kasım 2018 - 19:47
Akdeniz Diyeti Nedir ?
Sağlıklı bir yaşam stratejisi belirlemek ve bu strateji doğrultusunda sağlıklı besinler tüketmeyi amaç edinenlerin uyguladığı Akdeniz diyeti, formunuzu korumanızı ve kilo vermek isteyenlerine amaçlarına ulaşmasını sağlamaktadır. Son yıllarda diyetisyenler tarafından uygulanan en önemli diyetlerden biri olan Akdeniz diyeti, bir çok hastalığın da tedavi edilmesinde ve önlenmesinde kullanılan çok önemli bir besin tüketim formudur. Akdeniz diyeti, Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların sağlıklı yaşamlarından ve tükettikleri besinlerden feyz alınarak hazırlanmıştır. Yapılan araştırmalarda bu bölgede yaşayan insanların kalp ve damar hastalıklarının az seviyede olup, obezite görünmemesi, diyeti uygulayan kişilerde de aynı sonucu doğurmaktadır. Akdeniz diyetinin en önemli besini bölge insanlarının da sıklıkla tükettiği balık ve zeytin yağıdır.


Neden Akdeniz Diyetini Tercih Etmeliyiz ?
Akdeniz diyetini uzmanların özellikle tercih edip önermesinin nedeni diyette bir kısıtlama olmamasıdır. Vitamin dolu bir listeye sahip olan bu diyet türünde, meyve ve yeşil sebzelerin tüketimine ayrı bir özen gösterilmektedir. Lif bakımından zengin besinlerin olduğu diyet listesi sayesinde bağırsaklarınız da düzgün bir şekilde çalışacağı için hazımsızlık sorununuz da tamamen ortadan kalkacaktır. Deniz ürünleri tüketmeniz sayesinde de omega yağlarınının vücuda giriş oranı artacak ve bu yağın eksikliği de bu sayede kapanmış olacak.
Akdeniz diyetini kısa süreli bir kilo verme diyeti olarak görmeyip, yaşamlarına sürekli bir şekilde uygulayan kişilerde kolon kanseri, damar sertliği, mide kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların hiç görülmediği ya da az görüldüğü tespit edilmiştir.
Diğer diyetlerle kıyaslandığında oldukça kolay yapıldığı görülen Akdeniz diyetinde meyve, sebze, fındık, fasulye, bezelye, zeytinyağı ve balık tüketilmesi gerekmektedir. Et, süt ve doymuş yağ tüketimini de azaltarak en az seviyeye indirmek gerekiyor.
 
Bu haber 1127 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum