Akademisyenlere indirimli Müzekart hazırlığı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya, 28 Aralık’ta düzenlediğimiz toplantıda asistanlardan başlayarak tüm akademisyenlerin Müzekart alımında özel indirim uygulanmasını teklif ettik. Sayın Bakanımız teklifimize olumlu yaklaştı ve bu konuda bir çalışma başlatacaklarını söyledi. Zannedersem kendisi çok hızlı bir şekilde bu konuyu ilgililerle değerlendirip, uygulamaya koyacak" dedi.

29 Aralık 2016 - 13:38

Saraç, Bakan Avcı ile üniversitelerin tarih, edebiyat, sanat, kültür ve turizm alanındaki akademik birim yöneticileri ile 28 Aralık’ta gerçekleştirilen toplantıya ilgili açıklamalarda bulundu.     

Toplantı öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üniversiteler arasında daha iyi bir etkileşim oluşturulmasına yönelik Bakan Avcı ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlatan Saraç, "Bu konuda katkı sağlamasını istediğimiz bazı proje tekliflerimizi kendilerine sunduk. Prensip olarak bunlara çok olumlu yaklaştı. Hatta hemen karar vererek, asistanlardan başlayarak tüm akademisyenlerin Müzekart alımında özel indirim uygulanması konusunda kararını netleştirdi. Zannedersem kendisi çok hızlı bir şekilde bunu uygulamaya koyacak" diye konuştu.     

Öğretmenlere, Müzekart konusunda bir indirimin uygulandığını hatırlatan Saraç, "Akademisyenlerimize ne yazık ki böyle bir indirim yoktu. Bu bir fırsat. Sayın Bakan geldiği ilk anda böyle bir imkanı bize sundu. Kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.     

Üniversiteler için kültür sanat ağırlıklı yeni proje geliyor     


Saraç, "Kültür Bakanlığı ile tüm yükseköğretim kurumlarına yayılabilecek bir süreç içinde ve daimi olacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu da kültür sanat ağırlıklı olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Müzik Üniversitesi kurulmasıyla ilgili açıklamalarına da değinen Saraç, YÖK'ün düzenlediği Kültür-Sanat Söyleşileri'nde de müziğe özel önem verdiklerini ve bu konunun da toplantılarda ele alındığını hatırlattı.     

Saraç, "Musikiye zannedersem bundan sonra daha farklı ve özel bir ihtimamla eğileceğiz. Öncelikle bu bölümlerin güçlendirilmesi, takviyesi noktasında çalışmalarımız olacak. Bununla birlikte müziği odak haline getireceğimiz, bu alanda ihtisaslaştırmaya yönelteceğimiz bir yükseköğretim kurumumuz da olacak" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı