AK Parti’li işçiler ‘Hayır oyu vereceğiz’ dediği için atıldı

İGDAŞ’a bağlı taşeron bir firmada çalışan sekiz işçi, referandum için ‘Evet’ çalışması yapan AK Parti’lilere, ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını söyledikleri gerekçesi ile işten atıldığı iddia edildi.

19 Mart 2017 - 18:29 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 18:40

Referandum için ‘Evet’ çağrısı yapan AKP’lilerin şikâyeti üzerine, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (İGDAŞ) bağlı Saitoğulları firmasında çalışan sekiz işçinin işine son verildi. İşlerine son verilen işçiler, CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin’i ziyaret ederek yaşadıklarını anlattı. İşçilerin Yeğin’e aktardıklarına göre, işlerinin son verilmesinin tek gerekçesi referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacak olmaları. İşçilerin aktardıklarına göre 15 Mart günü yaşananlar şu şekilde: 
“İşçiler İĞDAŞ’a bağlı Saitoğulları taşeron firmasında Şile’nin Sarıkaya Köyü’nde çalışırlarken yanlarına referandum için ‘evet’ çağrısı yapan AKP’liler yanaşıyor. İşçilere selam vererek, referandumda kullanacakları oyu soruyorlar. İşçiler ‘hayır diyeceğiz’ dediğinde otobüstekiler şaşırıyor, işçiler de ‘Bu memlekete demokrasi yok mu, biz hayır diyeceğiz. Ak Partiliyiz ama bu gidişatı beğenmediğimiz için hayır oyu kullanacağız’ diyor. Otobüstekiler ‘İĞDAŞ bizim şirketimiz, siz bizim ekmeğimizi yiyorsunuz hayır veremezsiniz’ diye çıkıyor ve işçilerin aracının plakasını alıp gidiyor...”
‘Hayır’ demişsiniz, işinize son verildi
“Büyükşehir Belediyesi’nde araç plakası vardır ve o araca bağlı çalışan elemanların isimleri kayıtlıdır” diyen Yeğin, sonrasında yaşananları şöyle aktardı: “Plaka şefe iletiliyor, şef firmayı arıyor, firma da işçileri şantiyeye geri çağırıyor. İşçiler şantiyeye gittiğinde Saitoğlulları Firma Şefi Fikret Uruç, ‘Yanınıza gelen evet otobüsündekiler size referandumda kullanacağınız oyu sorduğunuza hayır demişsiniz doğru mu?’ diye sorulduğunda işçiler olayı doğruluyor. Uruç, ‘hepinizin işine son verildi, işi bırakın’ diyor. 8 işçinin aynı gün ilişiği kesiliyor.”

Topbaş’a çağrı: İşçiler işlerine iade edilsin

İşçilerin işine son verilmesini faşizm olarak niteleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “İşçiler işlerine derhal geri dönmelidir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağım. Sürekli ekranlarda Almanya’ya Hollanda’ya faşizm nutukları atanları hatırlatarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a çağrıda bulunuyorum, sadece Hollanda ve Almanya’da değil aynı zamanda Türkiye’de de İstanbul’dan Şile’ye kadar faşizm gelmiştir. Bunu şiddetle kınıyor ve işçilerin bir an önce işlerine iade edilmelerini istiyoruz” dedi.

Kaynak:http://www.birgun.net/haber-detay/akp-li-isciler-hayir-oyu-verecegiz-dedigi-icin-atildi-151565.html
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
Öğretmenler dikkat: AÖL sınav görevi başvuruları erişime açıldı
Öğretmenler dikkat: AÖL sınav görevi başvuruları erişime...