Aile İçi Çatışmaların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Günümüzde yaşanan sosyo-ekonomik sıkıntılar aile içi çatışmalara neden olmaktadır. Ailesinde sorunlar bulunan, anne babası sürekli tartışan çocuklar, okulda ve genel sosyal yaşamda bunu davranış bozukluklarıyla ifade eder. Böyle bir ailede büyüyen çocuk, derslerinde başarılı olamaz.

Aile İçi Çatışmaların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
23 Ekim 2018 - 00:27

Çünkü onun düşünceleri evdeki sorunlara ve tartışmalara odaklıdır. Derslerine yoğunlaşamayan birey anlama güçlüğü çeker. Ne kadar zeki olursa olsun sınıfta başarıyı elde edemez. Mutsuz ve içe dönük bir yaşam sürerler. Dikkati çok çabuk dağılır. Arkadaşlarıyla geçim sıkıntısı çeker. Sürekli bir huzursuzluk içindedir. Ailesine karşı kin duyguları besler. Kendisinin mutsuzluğunu ailesinden bilir bu yüzden onlardan nefret eder. Anne babanın söylediklerinin tersini yaparak tepkisini belli eder. Ailesinin de mutsuz olmasını ister. Bu huzursuzluk uyku problemlerine neden olur.


Aile içi geçimsizlik ortamındaki çocuklar biriken stres yükünü çevresindekilere karşı saldırgan davranışlar göstererek atmaya çalışır. Arkadaşlarına, komşularına zarar vermek ister. Çocuk kendisine yönelik zarar verici davranışlarda da bulunabilir. Yalana başvurma davranışı sıklık kazanır. Çeşitli yalanlarla arkadaşlarını kandırmaya çalışır. Söylediği bazı yalanlar, yaşamında olmasını arzu ettiği şeylerle ilgilidir. Hayalinde canlandırdığı bazı olayları gerçekmiş gibi anlatmaya başlar. Hırsızlık yaparak dikkat çekmeye çalışırlar. İhtiyacı olmadığı halde arkadaşlarının eşyalarını çalarak, onların da mutsuz olmasını isterler. Ergenlik döneminde kötü arkadaş gruplarına katılırlar. Sigara, alkol, hatta uyuşturucu kullanma gibi kötü alışkanlıklar görülür.

Bütün bu olumsuzlukları önleyebilmek için aileler, çocuklara huzurlu bir aile ortamı sunmalıdır. Sıkıntılar ve sorunlar çocukların yanında tartışılmamalıdır. dile getirilmemelidir. Mutlu, başarılı, özgüveni gelişmiş çocuklar yetiştirmek anne ve babanın ortak çabası ile gerçekleşir. Onlara iyi örnek olabilmek, huzurlu ve sakin bir aile ortamı sağlamak için çaba göstermek, her anne babanın en önemli vazifesidir.


Bu haber 2923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum