AİHM'ye başvurdu, Türkiye tazminat ödeyecek

Sendikacı ve aktivist kimliğiyle bilinen Güven Boğa kendisine verilen cezayı AİHM'ye taşıdı ve davayı kazandı. Tüekiye tazminata mahkul oldu. Adana'da izinsiz yapılan bir gösteriye iştirak ettiği gerekçesi ile Türkiye'de 143 TL ceza alan Güven Boğa, kabahatler kanununa dayandırılarak verilen cezayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'e taşıdı. Mahkeme Türkiye'nin 2 bin Euro tazminat ödenmesine hükmetti.

23 Temmuz 2017 - 12:04

Güven Boğa, 19 Aralık 2010'da Adana'da cezaevlerinde hak ihlaller yapıldığı gerekçesi ile düzenlenen bir eyleme katıldı. Eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle polisler, Kabahatler Kanunu uyarınca 'toplantı ve gösteri yürüyüşüne aykırı davranış' suçlamasıyla Güven Boğa'ya 143 liralık idari para cezası yazdı. Adana 6'ncı Sulh Ceza Mahkemesi'ne cezanın iptali için itirazda bulunan Boğa'nın istemi reddedildi.

Boğa, İç hukuk yolları tükendiği için cezaya karşı 24 Mayıs 2011'de AİHM'e başvurdu. Dosyayı kabul eden AİHM, taraflara 'Dostane çözüm' önerisinde bulundu. Bunun kabul edilmesi ile AİHM, 27 Haziran'da Türkiye Cumhuriyeti'nin Güven Boğa'ya 1560 euro maddi ve manevi, 500 euro da yargılama gideri olarak toplam 2 bin 60 Euro tazminat ödenmesine karar verip taraflara tebliğ etti.

"KARŞILIĞI CEZA OLMAMALI"

Adana'da Seyhan İlçe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü olarak görev yaparken, 22 Kasım 2016'da Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilen Güven Boğa, AİHM'in kararıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Cezaya karşı yaptığımız itirazlar iç hukuk yollarında olumsuz sonuçlandı. Zorunlu olarak AİHM'e başvurduk. Böylesi durumların yaşanmasını istemiyoruz. Barışçıl içerikli bir eyleme katılma, basın açıklaması yapmanın karşılığı para veya hapis cezası olmamalı. Bunu Türkiye'nin bünyesinde çözebileceğini düşünüyorum. Umarım bundan sonraki davalarda Türkiye, AİHM kararı doğrultusunda olumlu adımlar atar ve bizler de AİHM'e başvurmamış oluruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenlere yeni sınav görevi var
Öğretmenlere yeni sınav görevi var
Derslere Cuma ayarına tepki
Derslere Cuma ayarına tepki