Ağustos ayı öğretmen ataması olacak mı ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi açıklama yapılması bekleniyor. Buna göre, öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?

07 Ağustos 2017 - 11:22

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuruların sonuçları 19 Temmuz’da MEBBİS üzerinden erişime açıldı. Bunun üzerine öğretmen adayları yeni atamalarının hangi tarihte yapılacağı ile ilgili araştırmalara başladı.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmen atamalarının gerçekleştirilmesinin ardından öğretmen adayları, yeni öğretmen atamaları için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelecek resmi açıklamayı bekliyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nca yeni öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağına ilişkin kesin bir tarih açıklanmadı. Aynı zamanda öğretmen atamaları konusunda, kesin olmamakla birlikte gerçekleştirilecek 10 bin öğretmen ataması için belirtilen sayının artabileceği bekleniyor.

AĞUSTOS’TA ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?

Bilindiği gibi MEB tarafından açıklanan 10 bin sözleşmeli öğretmen ataması için süreç bekleniyor. Belirtilen 10 bin sözleşmeli öğretmen alımı için henüz başvuruların ne zaman alınacağı, yani sürecin ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Basın mensuplarının 10 bin öğretmen alımı yapılacak mı sorusu üzerine Tekin, henüz netleşmiş bir durumun olmadığını söyledi. Alım yapılması durumunda ise bu alımın Şubat ayını bulabileceğini belirten Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, konu ile ilgili Bakanlığın gerekli açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağını söyledi. Özellikle ihraçlardan sonra ciddi öğretmen ihtiyacı oluşmuş olması nedeniyle 2017 Ağustos atamasında sayının yüksek olması bekleniyor.

10 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINDA SAYI ARTACAK MI?

Ağustos ayında yapılacak olan 10 bin öğretmen atamasında atama sayısının yükselmesi tabi ki mümkün. Milli Eğitim Bakanlığının da bu konuda gerekli bütçenin sağlanması için Maliye Bakanlığına başvuruda bulunması ve buna izin verilmesi gerekiyor. Şu an için sadece 10 bin atama izni çıktı. Fakat bu durum değişebilir. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

1.1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak, 1.2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.), 1.3. Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak, 1.4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak, 1.5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti