Afyon'da 600 öğretmen ihraç edilmiş

15 Temmuz darbe girişiminden sonra sadece Afyonkarahisar'da ihraç edilen ve açığa alınan eğitimci sayısı açıklandı . Ve korkunç bir rakam ortaya çıktı. Eğitim Bir Sen Afyonkarahiar Şube Başkanı Abdullah Çelik, KHK ile ilimizde 600 öğretmenin ihraç edildiğini söyleyerek, 100’e yakın açıkta bekleyen eğitim çalışanı olduğunu belirtti.habein detayı ve eğitim haberlerini yakından takip etmek için bizi takipte kalınız..

17 Şubat 2017 - 08:55 - Güncelleme: 17 Şubat 2017 - 10:12

Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı elindeki verilere dayalı olarak FETÖ bağlantıları olan öğretmenlerin bir kısmını açığa alındığını söyleyerek, “Bankada hesabı olanlar, bu örgütün sendikasına üye olanlar, derneklerine üye olanlar bu kişiler ile ilgili çalışma yapıldı.

Daha sonra Bylock dediğimiz haberleşme sistemi ortaya çıktı. Bu haberleşme sistemi Bylock ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı kendi bünyesinde bu örgütle irtibatı olduğunu düşündüğü öğretmenlerle ile ilgili çalışma çalışmalar yaptı. Önce açığa aldı daha sonra Kanun Hükmünde Kararnameler ile bunlar bir kısmı meslek ihraç edildi” dedi.

Son Kanun Hükmünde Kararname ile ilimizde 600 öğretmen ihraç edildiğini ve 100’e yakınının ise açıkta beklediğini ifade eden Çelik, “Özellikle son ihraçlar ile ciddi tepkiler geldi. Bu örgütle bağlantısı olduğu düşünülmeyen kişiler de ihraç edildi. Bununla ilgili ihraçları gerçekleştiren mercilerin belki bir takım hatalar yaptıkları ile ilgili kamuoyunda ciddi bir tepki oluştu. Son zamanda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başta olmak üzere Nurettin Canikli, bunların hata olabileceğini, yeniden değerlendirebileceğini söylemesi bizim için güzel bir gelişmedir.

“FETÖ Örgütü ile direk bağlantısı olan hiç kimse bu memlekette resmi kurumlarda çalışamaz ve çalışma içerisine girmesini istemiyoruz” diyen Abdullah Çelik, “Ama ihraç edilirken masum, mağdur olan insanlarda var mı? Elbette ki var. Bu bizce de biliniyor, devletimiz ve hükümetimiz tarafından da biliniyor. Bunlarında biran önce ayıklanıp görevlerine dönmeleri sağlanması lazımdır. Devlet geleneği, devlet ciddiyeti bunu gerektiriyor. Devlet hiç kimseyi mağdur, mazlum durumuna düşüremez. Devlet zaten zalim değildir, zulüm etmez. Ama hak edeni ihraç eder. Bu noktada bir problem sıkıntı yok ama mağdur olan mazlum olan insanlar varsa da bunların biran önce görevlerine dönmeleri lazımdır. Özellikle Valiliklerce açığa alınan eğitim çalışanları var. Bunların ciddi bir kısmının mağdur olduğunu düşünüyoruz. Bunanla ilgilide Sayın Valimizin biran önce bunların görevlerine iade etmesini bekliyoruz.”

Bakanlık bir çalışma başlattı

Sahte diplomayla memur olan Ayşe S.’nin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın harekete geçtiğini söyleyen Çelik, MEB tarafından sahte diplomalı 153 öğretmen tespit edildiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olabilmek için lisan diploması gerektiğini söyleyen Çelik, “Bu lisans diplomalarında sahtecilik yapıldığı ile ilgili duyumlarımız vardı.  Birde bilindiği üzere 2010 yılında yapılan KPSS sınavlarında usulsüzlük yapıldı, sınav soruları çalındı ve bu sınav sorularını bazı kişilere verdiler. Bunlar tespit edilmişti. Bunlarla ilgili çalışma yapıldı ve diplomada sahtecilik yaparak öğretmen olan var mı diye Milli Eğitim Bakanlığı bir çalışma başlattı” dedi.

 
Sahte raporla işe giriyorlar

Milli Eğitimde çalışan bütün personelin diplomalarının incelemeye alındığını ifade eden Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Bu incelemeler neticesinde 150 civarında öğretmenin diplomasın da sahtecilik yaptığı tespit edildi. Bunlarda öğretmenlik mesleğinin ihraç ediliyorlar. Bunlar normal sahtecilik kim yaparsa yapsın kim sahte diploma ile sahte raporla hangi işe giriyorsa girsin mutlaka bunların ayıklanması gerekiyor. Bunun yanında bir de sahte raporla işe girme olayları var. Özellikle hükümet biliyorsunuz engellilere kamuda iş imkanı sağlıyor. Bunu kendilerine fırsat bilip engelli olmadığı halde veya engellilik düzeyi çok düşük olmasına rağmen yüksek oranda engellilik raporları alarak kamuda işe girenler var. Bunlarla ilgilide bir çalışma yapılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Öğretmen açığı hiçbir zaman bitmiyor

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminden önce 40 bin öğretmen alımı yapıldığını hatırlatan Çelik, “Bu 40 bin öğretmenden Afyonkarahisar’a ciddi bir rakam düşmüştü. Bunlar aday ilk yıl aday öğretmen olarak görev yapmaya başladılar. 15 Temmuzdan sonra eğitim öğretim yılının başladığı dönemde de bunlar asil öğretmenliğe geçti. Bundan dolayı bu açığa alınanların yerini doldurdular. Bunun yanında 30 bin öğretmen alımı daha yapıldı. Şimdi 20 bin öğretmen daha alınıyor. Bunlarla doldurulmaya çalışıyor. Öğretmen açığı bilindiği üzere hiçbir zaman bitmiyor” dedi.

“Açık varsa doldurulmalıdır”

“Öğretmen açığı Türkiye genelinde bitmediği gibi ilimizde de bitmiyor” diyen Çelik, “Ben sendikaya başladığım dönemde de 2 bin civarında öğretmen açığından bahsedilirdi. Şimdi binlere kadar düştü. Bu açıklar ücretli öğretmenlikle kapatılmaya çalışılıyor. Öğretmenlik branşından mezun olup da öğretmen olamayan aday öğretmenlerimiz var. Bunlar ücretli öğretmenlikle açığı kapatmaya çalışıyorlar. Bizim her zaman dediğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığından talebimiz öğretmenin ücretlisi olmaz, mutlaka kadrolu olmaları lazım. Açık varsa bir yerde oraların doldurulması gerekiyor. Bu 20 binde yeterli rakam değildir. Daha fazla keşke alsalar ve bununla ilgili Genel Merkezimiz çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı

kaynak :Kaynak: http://www.afyonkarahisar.com.tr/haber-65726-600_ogretmen_ihrac_edildi.html

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Saçma
    9 ay önce
    Hep ortaya konuşun zaten Magdur varsa iade edilsin. Kimse magdurun açılımını yapmiyor. Kardesim okula serbest kiyafetle gidebilmek için okula üye olunabilir yazısı gelen bu yasal sendikaya devletime güvenip üye olmuştum. 2015 te istifa ettim terör örgütü denilince.Bitti. Beni niye ihraç ediyorsun hâlâ? Perisan durumdayiz Allah tan korkun ya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yargıtay'dan Evlilik hayatıyla ilgili flaş karar!
Yargıtay'dan Evlilik hayatıyla ilgili flaş karar!
"Hasta Olmamızın Sebebi Soğuk İçecekler ya da Soğuk Ortamlar...