AES Genel Başkanı Öğretici'den Toplu Sözleşme Açıklaması

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı.

AES Genel Başkanı Öğretici'den Toplu Sözleşme Açıklaması
19 Ağustos 2019 - 10:33

5. Dönem Toplu Sözleşme ile ilgili açıklamada bulunan Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, gündemin sadece yüzdelik zamdan ibaret olmasına tepki gösterdi. Öğretici, hizmet kollarının talepleri ile ikramiye, refah payı, vergi dilimi adaletsizliği ve taban aylığa zam gibi önemli konuların geri planda kalmaması gerektiğini vurguladı.

Toplu sözleşme denildiğinde ilk olarak akla yüzdelik zamların ne olacağı sorusunun geldiğine işaret eden Öğretici, Kamu İşveren Heyeti'nin yaptığı tekliflere bakıldığında sadece yüzdelik zam üzerinden teklif verdiğine dikkat çekti. Böyle bir durumda geri planda kalan diğer hususları hatırlatan Öğretici, bunları ise; vergi dilim oranları, refah payı, ikramiye, taban aylığa zam ve hizmet kollarının talepleri olarak hatırlattı.

Kamu İşveren Heyeti'nin ilk teklifini 16 Ağustos'ta vermesine dikkat çeken Öğretici, oysaki Toplu Sözleşme Kanunu gereğince görüşmelere katılan sendika ve konfederasyonların 1 hafta önceden taleplerini ilgili kurumlara verdiğini belirterek, bu takvimi onaylayanların şimdi ise “Süremiz az, uzatalım” dediklerini dile getirdi. Hizmet kollarının taleplerinin en az yüzdelik zam kadar önemli olduğunu vurgulayan Öğretici, bu sebeple oldu bittiye getirip yüzdelik yarım puanlık artışlarla anlaşma sağlanmaması ve hizmet kollarının taleplerinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Bu haber 558 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort