Adrese Dayalı Yerleştirme Nasıl Yapılacak?

MEB adrese dayalı yerleştirme süreci ile ilgili olarak LGS sonuçlarına ilişkin adrese yerleştirme nasıl olacak konusu öğrenciler ve veliler tarafından merak ediliyor.

Adrese Dayalı Yerleştirme Nasıl Yapılacak?
29 Haziran 2019 - 11:08

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen merkezi sınav sonuçları 25 Haziran 2019 tarihinde açıklanmıştı. 2019 LGS sonuçları duyurusunun ardından lise kayıtları için adrese dayalı yerleştirme konusu merak ediliyor. Adrese dayalı lise yerleştirme nasıl olacak sorusunun ayrıntılarını haberimizde bulabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan yeni eğitim sistemi ile beraber Liselere Geçiş Sistemi de değiştirildi. Yeni sistem kapsamında öğrenciler adrese göre liselere kayıt yaptırabilecekler. Yeni sistem ile öğrencilerin yaklaşık %90'ının adresine en yakın okula kayıt olmaları amaçlanırken, sınav puanı kayıt aşamasında önemini koruyor. LGS puanına sahip öğrenciler dâhil olmak üzere tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak durumundalar. Dolayısıyla yerel yerleştirme ekranı üzerinden tercih yapmayanlara sınavla öğrenci alan okul ekranı ve pansiyonlu okul ekranı da açılmayacak.

LGS Adrese Dayalı Kayıt

TEOG yerine 2018 yılında getirilen Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi kapsamında lise tercihi yapabilmek için öncelikle ikamet edilen adresin kayıtlı olduğu eğitim bölgesinde hangi okulların bulunduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Ardından sınavsız öğrenci alan liselere Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi ile tercih yapılabilecek. Ancak bu tercih sisteminde en çok 5 okul tercih edilebiliyor.

Yaş Kriteri ve Özürsüz Devamsızlık Yapılan Gün Sayısı Kriteri Getirildi

Okulların belirlenen kontenjanları için öğrenciler arasında eşitlik sağlanması durumunda başvurulacak kriterlerde de değişiklikler gerçekleştirildi. Eski sisteme göre yerleştirmelerde puanların eşit olması durumunda Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı'nın ardından yılsonu başarı puanı dikkate alınıyordu. Yeni sisteme göre ise Ortaokul Başarı Puanı'nın ardından 2. kriter olarak yaş kriteri belirlendi. Buna göre yaşı küçük olan öğrencilere öncelik verilecek. Eşitliğin devam etmesi durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme işlemi yapılacak. İstediği okul türüne yerleşemeyen veya yerleştiği okul türünü beğenmeyen öğrenciler için de nakil ya da ek yerleştirme süreçleri söz konusu olacak.

Bu haber 1445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort